Neli kaunist kingitust

Päikesejänku lapsi ja kasvatajaid rõõmustab nüüd tore klaasist kassipilt, Karikakrasse sai karikakramotiiviga vitraazh ja Metsatarekesse koguni kaks taiest: ühte majja maastikupilt ja teise suur lill. Tiffany-tehnikas vitraazhide kvaliteet küll ei reeda, et need pole proffide tehtud.

?Kui klassikalises tehnikas vitraazhi puhul saab klaasdetaile ühendava tinariba paksust varieerides väiksemaid ebatäpsusi korrigeerida, siis tiffany-tehnika puhul peavad klaasitükid olema väga täpselt lõigatud, sest siin on praktiliselt klaas vastu klaasi. Detailide ühendamiseks kasutatakse nimelt vaid õhukest tinalinti,? selgitas Robert Suvi.

Ideaalne lõige

Noorte kinnipeetavate kätetöö kohta ütles kunstnik, et klaasdetailide lõige on enam-vähem ideaalne. Vitraazhide meisterdamist on Tartu vanglas noortele õigusrikkujatele õpetanud üks vanem kinnipeetav. Hiljuti tegid samad noored Robert Suvi kavandi järgi valmis kaks vitraazhakent, mis nüüd kaunistavad Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku ruume. Need taiesed, mille Robert Suvi nüüd Jõgeva kandi lasteasutustele kinkis, valmisid vitraazhakende eeltööna.

?Arvasime, et mis nad niisama seisavad. Rõõmustagu parem lapsi,? ütles Robert Suvi.

Päikesejänku lasteaia rahvale meeldis nende kassivitraazh igatahes väga. Kaaluda lubati isegi konkursi korraldamist kassile nime leidmiseks.

Teisel pool

Noorte vangidega viis Robert Suvi kokku üks europrojekt. Projekti juhiks oli Tartu Vangla sotsiaaltöötaja Ruslan Lainola ning selle raames koostati ja trükiti noorvangide loomingut sisaldav luulekogu ?Ma olen teiselpool?. Robert Suvi juhendamisel sündisid selle raamatu illustratsioonid.

 ?Käisin juulis ja augustis iga nädal noorvangidest luuletajatega joonistamas. Igaüks illustreeris oma luuletuse. Raamatusse valisime siiski vaid paremad pildid. Kui iga luuletuse juures oleks illustratsioon olnud, oleks see rohkem pildiraamatuks kätte läinud,? ütles Robert Suvi.

 Talle endale läksid noorte vangide luuletused ? neid on nii eesti kui ka vene rahvusest autoritelt ? vägagi hinge.

 ?Lugedes kippus silmgi märjaks minema,? ütles kunstnik. ?Minu meelest on vene noorte luuletused palju optimistlikumad kui eesti noorte omad. Eesti noored püüavad tihti oma vabaduses viibivaid eakaaslasi manitseda, et nad end halvalt teelt ja seega ka vanglast võimalikult kaugele hoiaksid.?

Autorite täisnimede asemel on luuletuste all vaid initsiaalid ja vanus. Luulekogu trükiti ühenduse Euroopa Noored Eesti büroo, justiitsministeeriumi ja Tartu Vangla toetusel 500 eksemplari. Ühe eksemplari kinkis Robert Suvi Betti Alveri Muuseumile. Sama raamatu saavad endale kunstniku sõnul ka kõigi Eesti gümnaasiumide raamatukogud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus