Narva männist võib saada Eesti inimeste puu 2015

Saare valla kohaliku elu edendaja Rita Kivisaar esitas Eesti inimeste puu 2015 kandidaadiks  Odivere külas kasvava Narva männi.

Rita Kivisaare sõnul kasvab Narva mänd Jõhvi-Tartu maantee ääres Odivere külas, Tartust 42 kilomeetrit Mustvee poole, ja jääb Tartu poolt tulles paremat kätt. Nime on puu saanud samanimelise talu järgi.

“Lüürakujuline kahe haruga mänd kasvab looduses üksikuna. Kohalikud elanikud mäletavad, et puud on kasutatud topograafilise tähisena ajalooliste külateede tähistamisel. Narva männi vanuse (ligikaudu 298 aastat) määras dendrokronoloogiliselt Alar Läänelaid tänavu 21. septembril. Puu tüve ümbermõõt on 1, 3 meetrit, tüve raadius 47 sentimeetrit ja võra läbimõõt ligikaudu 17 meetrit,” ütles Kivisaar.

“Huvi männi vastu tekkis mul 101aastase ema jutust, kelle vanaema ja vanaisa Sogeri talu maadel ja Narva talu piiril mänd kasvab. Ema meenutas, et tema lapsepõlvemälestustes on mänd olnud kogu aeg sama suur. Paljud siitkandi inimesed on rääkinud, et Narva mänd on nende jaoks nagu pikalt reisilt kojujõudmise tunde loojaks. Põhja poolt, Sogeri talust vaadates loojub päike männi taha ning annab väga kauni taustavärvingu. Kõrgemal mäe otsas kasvav mänd lausa kutsub teelisi ennast imetlema, milleks annavad hea võimaluse pikad sirged teelõigud nii Mustvee kui Tartu poolt liikujale. Tihti on näha jalgrattureid puu juures peatumas, seda imetlemas,” lisas ta 

“Narva mänd oma mitme sajandi pikkuse elulooga on väärtus, mida tuleb hoida ja püüda säilitada,” ütles Rita Kivisaar, kes on Sogeri kinnistu praegune omanik .

Eesti inimeste puuks 2015 kandideeriva Narva männi ja teistegi puude poolt saab hääletada kuni 1. novembrini aadressil http: //arboristidekodda.ee/inimesepuu/ haaletus/. Enam hääli saanud puu esitatakse Eestit esindama Euroopa aasta puu 2015 konkursile.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus