Narkokonverents ? mis see veel on?

Detsembri algul toimub Jõgeva kultuurikeskuses ?narkokonverents?, teatab ilus must, sini-punase tekstiga plakat. Loomulikult saab iga kuulutuse lugeja aru, millega tegemist, kuid tegu on keele- ja sellest tuleneva faktiveaga. Me saame ka aru, kuidas selline viga tekkis. Kuid kui me suhtume oma keelde nii pealiskaudselt, pole tulemusi oodata ka muude probleemide lahendamisel.

Sõna ?narkokonverents? saab tähendada ainult üht ? tegu on narkootikumide tootmist, turustamist ja manustamist tutvustava ettevõtmisega. Kuid läheneks asjale ka sisulisest küljest. Narkomaaniavastane võitlus on tihedalt seotud AIDS-i ja HIV-viiruse massilise leviku tõkestamisega. Kas näiteks tasuta süstalde jagamine, nagu seda on pikka aega propageerinud Nelli Kalikova, on ikka õige tee? Selline lähenemine sobib küll üsna hästi eeltoodud ?narkokonverentsi? teemaga ja selle sõna sisuga. Tasuta süstalde jagamine on minu meelest küll lausa narkomaaniale kaasa aitamine ja meil on ju ka muid muresid. Näiteks massidesse jõudnud alkoholi liigtarbimine. Millal hakatakse joodikuile peaparanduseks tasuta pitsi viina jagama? Seda võiks ju organiseerida näiteks politseis kainenemiseks ette nähtud kambrite juures või Vismari haiglas. Viimases tekib küll probleeme haigekassa ja haiguskindlustusega. Kuid ega tasuta süstlaidki haigekassakaardi alusel jagata. Mõtlemisainet kui palju!

Veel üks küsimus: kas kroonilised haiged, suhkruhaiged ja muud, kes end süstivad, saavad oma süstlad ka tasuta?

Ürituseni on veel veidi aega. See tähendab, et kondoome, mida narkokonverentsile kutsuva plakati teksti lõpus lubatakse, tuleb soovijatel praegu siiski apteegist osta.

Indrek Krimm

blog comments powered by Disqus