Näpuviga pani Torma kiriku Palamuse kihelkonda

Eelmisel nädalal üllatas Torma elanikke Torma alevikku, Torma-Saare maantee äärde, mõnesaja meetri kaugusele Jõgeva-Mustvee maanteest püstitatud sildid, mis tähistavad endisaegset Palamuse ja Torma kihelkonna piiri.


Tormalaste hämming oli üsna suur, sest uute siltide järgi jäid nii Torma mõisasüda kui ka Torma Maarja kirik justkui Palamuse kihelkonda.

Eriti pahandas asjaolu muidugi Torma Maarja koguduse liikmeid. Natalja Peltomaa koguduse juhatusest märkas küll postide püstitamist, kuid silte endid veel ei näinud. Pühapäeval kirikusse sõites oli tema jahmatus muidugi suur.

Torma kirikuõpetaja Mehis Pupart, kes on oma esimese kõrghariduse poolest ajaloolane, pidas olukorda koomiliseks, ega uskunud kuidagi, et kihelkondade piir ükskõik millisel perioodil oleks Torma kihelkonna peakiriku jätnud naaberkihelkonna territooriumile. Ta osutas sellele, et Tormas on teada ka 700 aasta eest seal asunud kiriku asukoht, nagu vahepealse kahe puukirikugi omad.

Torma mees Avo Blankin helistas veel reedel Maanteeameti infotelefonile, kus lubati teemat uurida.

Vooremaa esmaspäevahommikune kiri Maanteeametisse andis vastuseks, et Maanteeamet ei otsusta, kuhu sildid pannakse ning töö tellija on Eesti Rahva Muuseum.

Eesti Rahva Muuseumis oldi juhtunu üle hämmeldunud. Vooremaa sai muuseumilt isegi tabeli, kus pole ühtegi märget, et Tormasse sellised sildid paigaldada tuleks. Nagu põhjalikum uurimine näitas, oli tabelis, kus kavandatavad sildid kirjas, et nende õige asukoht peaks olema Sirguvere külas korteriühistu Õimu ja Liias piiril, viimase teeotsast veidi lõuna pool. See on Sirguvere ja Vassevere vana külapiir. Lähemal lugemisel selgus, et lahtris, kus on kirjas viida kavandatud asukoht kilomeetrites, on viga. See on kellelegi märkamata reisinud kaasa dokumendist dokumenti, ning ega keegi enam vea tegijat vist üles leia.

Et aga peatselt on lähenemas pidulik viimaste kihelkondade piirisiltide panemine Äksi ja Maarja-Magdaleena kihelkonna piirile, asus ERM-i seltskond kähku tegutsema ja lehe trükkiminekuks on teada, et juba siis, kui leht lugejateni jõuab, on probleem lahendatud ja valed viidad Torma alevikust kadunud. Ehk siis Torma Maarja kirik uuesti Palamuse kihelkonnast Torma omasse tagasi kolinud.

„ERM-i algatatud kihelkonnaviitade paigaldamise lõpusündmus toimub 20. juunil Juula külas Jõhvika bussipeatuse juures,“ ütles muuseumi avalike ja välissuhete juht Kalmar Kurs.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus