Näitus kuulutab noortepeo lähenemist

Tänavuse noorte laulu- ja tantsupeo ettevalmistusprotsessi üheks osaks olid teatavasti loomingulised konkursid. Jõgevamaa koolidest kunstikonkursile „Väikese inimese maailm“ ja käsitöökonkursile „Eesti oma ehe“ laekunud töid saab näha homseni Jõgeva linnaraamatukogus ja tulevast esmaspäevast Põltsamaa Ühisgümnaasiumis.

Kunstikonkursile laekus Jõgevamaalt 81 tööd. Esindatud olid neli kooli: Jõgeva Ühisgümnaasium, Jõgeva Gümnaasium, Põltsamaa Ühisgümnaasium ja Esku-Kamari kool. Et Jõgeva linnaraamatukogu laste lugemissaalis on ruumi suhteliselt napilt, tuli kunstikonkursi tööd siin paraku välja panna mappidesse köidetuna. Ehtekonkursile kaheksast koolist saabunud 150 tööd on aga kenasti laudadele välja pandud.

„Kunstikonkursi neliteist paremat tööd saatsime Tallinna juba veebruaris. Ka ehtekonkursi paremad tööd on juba välja valitud, ent Tallinnasse peavad need laekuma ajavahemikul 16.-27. maini. Seega võime neid rahumeeli näidata ka järgmisel nädalal Põltsamaal,“ ütles Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist Tiina Tegelmann. Paremate tööde autorite nimesid pole siinkohal siiski avalikustada võimalik, sest üleriigilisel konkursil peavad need võistlema anonüümselt, st märgusõnade all.

Ehtekonkursi eesmärgiks oli luua rahvuslikel traditsioonidel põhinevaid tänapäevaseid ehteid ja lisandeid, mida võiks kanda nii rahvarõiva kui ka muu riietusega. Jõgeva Gümnaasiumi käsitööõpetaja Eike Salu ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi käsitööõpetaja Maris Prii, kes näitust esmaspäeval linnaraamatukogusse välja panid, kinnitasid, et ega noored kohe ja suure hurraaga ehteid meisterdama tormanud, rohkem tuli neid sellele tööle ikka kavalusega meelitada või isegi sundida. Ka ideid polnud ehete valmistamiseks lihtne leida. Kui aga koolidest saadetud paremad tööd näitusele välja said, tekkis justkui mingi võimendusefekt: tundus, nagu oleks noortel ja juhendajatel ideid tulnud kui küllusesarvest.

„No siin on nüüd näha, mis juhtub, kui mõtlevaid päid on palju,“ ütles Eike Salu muiates.

Maris Prii aga lisas, et nüüd, kui teemasse sisse on elatud ja esimesed kogemused omandatud, võiks tegelikult alles hakata võistu ehteid tegema.

Konkursi „Ehe maa ja ilm“ Jõgevamaa toimkonna liige, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi käsitööõpetaja ja Eesti Käsitööõpetajate Seltsi Aita esindaja Eve Oro tõdes, et töid laekus ehtekonkursile mõnevõrra vähem kui nad lootsid. Poisse lõi kaasa vaid ühest koolist — Põltsamaa Ühisgümnaasiumist.

„Samas pole me poiste tehtud ehteid ju üldse kunagi varem näinud, nii et ses mõttes astusime sammu edasi. Tavaliselt on poisid ju hoopis „asjalikumaid“ asju meisterdanud,“ ütles Eve Oro. „Tore on ka see, et kõik ehted, mis konkursile esitati, on kantavad ja järele tehtavad.“

Põltsamaa Ühisgümnaasiumis saab Jõgevamaa õpilastöid näha tuleva nädala esmaspäevast reedeni. Seal pääsevad mappide vahelt välja, st seintele ka kunstikonkursi tööd.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus