Naissoo-konkursi peapreemia läks Türile

Möödunud laupäeval kõlas Põltsamaa kultuurikeskuses ansamblilaul ning esitatavate palade hulgas olid aukohal Uno Naissoo loodud. Kuuendat korda peetud konkursilt

“Naissoo laulud” viis peapreemia koju Türi meesansambel Avaja. 


Konkursil osalenud kaheksa ansambli hulgas oli viis nais- ja kaks segaansamblit ning üks meesansambel. Jõgevamaad esindasid Põltsamaa kultuurikeskuse segaansambel ja Kamari haridusseltsi naisansambel. Kumbki tuli oma kategoorias esimeseks. Et Türi meesansambel Avaja sai oma esikoha eikellegagi konkureerides, ei tähenda, et nad seda väärt poleks olnud. Ka peapreemia läks ju neile, Avaja lauljat Jaan Oja tunnustati aga parima laulja eripreemiaga.

“Peapreemia saanud Türi meesansambel Avaja teenis plusspunkte sellega, et nad said publiku väga hästi “kätte”,” ütles kolmeliikmelises žüriis kaasa teinud helilooja, dirigent ja muusikaõpetaja Riivo Jõgi. “Eriti hästi tuli publik kaasa šõuelementidega lauluga “Hammusta, Mihkel”. Ent üksnes šõust võitmiseks ei piisa: esitus peab ka kvaliteetne olema ja Avaja puhul see oli. Meestel on ka head hääled, mis kenasti kokku kõlavad.”

Parimaks segaansambliks tunnistatud Põltsamaa kultuurikeskuse segaansambli kiituseks ütles Riivo Jõgi, et repertuaar oli neil hästi valitud ja korralikult viimistletud ning lauljate hääled olid rohke kooslaulmise käigus hästi kokku sulandunud.

Pikk kogemus

Pikka kooslaulmise kogemust oli Riivo Jõgi sõnul tunda ka Kamari haridusseltsi naisansambli etteastes: lauljad oskasid üksteist kuulata ja toetada.

“Kamari ansambli puhul väärib esile tõstmist ka see, et neil on olemas nn dünaamiline plaan. Selle tekitamine pole tegelikult üldse raske, aga kui see olemas, annab see esitusele palju juurde. Nii mõnigi koosseis laulis laulud paraku ära ilma dünaamikata, st algusest lõpuni ühesuguse valjusega. Mõni ansambel oleks võinud aga oma kava paremini üles ehitada. Kava peaks kulgema ju tõusujoones. See tähendab, et lõppu tuleks jätta pala, mis on efektne ja tõesti hästi selge. Kui alustada uhke avapauguga ja pärast mõne aeglase või viimistlemata looga “vett sütele valada”, rikub see üldmuljet kõvasti,” ütles Riivo Jõgi.

Selgituseks olgu öeldud, et ansamblitel tuli Põltsamaa konkursil esitada kolm laulu, mille hulgas pidi olema üks saateta ja üks Uno Naissoo kirjutatud laul. Žüriis tegid aga peale Riivo Jõgi kaasa Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia huvihariduse lektor ja Viljandimaa slaavi kultuuriühingu ansambli Vesna juhendaja Külli Salumäe ning Põltsamaa ühisgümnaasiumi muusikaklasside juhendaja, Põltsamaa muusikakooli kitarriõpetaja ja ansamblite juhendaja Reigo Tõnisson.

Kahe aasta tagant

Põltsamaa kultuurikeskuse direktor Janne Karu tõdes, et osavõtjaid oli “Naissoo lauludel” mõnevõrra vähem, kui eelmisel, kahe aasta tagusel konkursil.

“Kuuldavasti kimbutasid paljusid ansamblilauljaid haigused ning see takistas konkursiks valmistumist. Kui aga kava viimistlemata, ei hakatudki kohale tulema,” ütles Janne Karu.

“Kahju oli ka sellest, et Jõgevamaa oli esindatud ainult kahe ansambliga. Maakonnas on täiskasvanute ansambleid ju tegelikult rohkem.”

Uno Naissoole pühendatud ansamblite konkurssi hakati Põltsamaal 2011. aastast korraldama sellepärast, et osa armastatud helilooja lapse- ja noorpõlvest möödus Põltsamaal. Helilooja noorem õde Ksenia on austanud konkurssi oma kohalolekuga kõigil kuuel korral. Tänavuse konkursikontserdi juhatasid aga sisse hoopis kohalikud breikarid Marek Tamme juhendatavast trupist Complete Crew. Nende esinemine võeti väga soojalt vastu.

Janne Karu sõnul on nüüdseks Jõhvis ellu kutsutud Hans Hindperele pühendatud ansamblite konkurss. Kahe sarnase ürituse korraldajad on kokku leppinud, et kaht konkurssi ühel aastal ei tehta. Kui tänavu oli Põltsamaal Naissoo-konkurss, siis tuleval aastal peetakse Jõhvis Hindpere-konkurssi. Põltsamaale oodatakse ansamblilauljaid taas 30. märtsil 2019.

VI ÜLERIIGILISE VOKAALANSAMBLITE KONKURSI “NAISSOO LAULUD” PAREMAD

Parim naisansambel ‒ Kamari haridusseltsi naisansambel (juhendaja Õie Aruoja);

parim segaansambel ‒ Põltsamaa kultuurikeskuse segaansambel (juhendaja Reet Sester);

parim meesansambel ja peapreemia saaja ‒ Türi meesansambel Avaja (juhendajad Siret Heinaste ja Ave Avamere)

Anti välja ka rida eripreemiaid. Jõgevamaalt pälvis kõige oskuslikuma saatja eripreemia Põltsamaa kultuurikeskuse segaansambli kontsertmeister Taimi Geraštšenko.

Konkursi korraldamist toetasid Eesti Kultuurkapital ja selle Jõgevamaa ekspertgrupp, Rahvakultuuri keskus ning ASid E-Piim ja Põltsamaa Felix.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus