Naised ilmaasjadest ehk naistele naistelt

2. veebruar – küünlapäev – on meie rahvakalendris aasta esimene suurem naistepüha. Naised käisid siis külas ja kõrtsis, mehed tegid kodus naiste töö.

Ja kui sai kõrtsi mindud ja naistepuna joodud, eks siis räägiti ilmaasjadestki, nagu tavaliselt mehed kokku saades tegid. Ikka omamoodi ja oma mätta otsast vaadatuna. Mitte, et see mätas meeste omast väiksem ja vaade piiratum oleks, lihtsalt suurem osa muredest ja rõõmudest saab alguse ikka kodu lähedalt. Kui need asjad korras, siis on hoopis lihtsam ka suure maailma asjad joone peale sättida.

Nii kogunevad järgmisel nädalal just naised küünlapäeval Sadala rahvamajja, et koos n-ö suures poliitikas kaasa löövate Vabaerakonna riigikogu saadikute Monika Haukanõmme ja Külliki Kübarsepaga ilmaasju arutada.

Olen pidanud mitmeid kordi selgitama, miks pole mehed sinna sellel päeval oodatud.  Justkui oleks poliitikast kõnelemine vaid nende mängumaa. Pole sugugi juhuslik, et vabaerakondlastest veidi üle kolmandiku moodustavad naised (riigikogu kaheksast kohast fraktsioonis on naissaadikute päralt tervelt kolm). Oleme ju erakonna loomisest peale rõhutanud, et Eesti elu peamisteks edasiviijateks on kohalikud kogukonnad. Seepärast on EVA manifestiski esimesena rõhk just kogukondlikkusele asetatud. Mitte ainult, kuid siiski suuremalt jaolt on kogukonnad kujunenud elukohapõhiselt ja sealt ka meie soov just Sadalas.

Olen osa võtnud ka mitmest üle-eestilisest Kodukandiliikumise üritusest ja pean tunnistama, et suurema osa neist aktivistidest moodustavad samuti naised.

Mida kaugemal pealinnast, seda suurem on naiste õlule langenud vastutus. Pole ju kellelegi teadmata, et järjest rohkem maapiirkondade mehi peab perele leiva teenimiseks ajutiselt kodukandist suurematesse tõmbekeskustesse või koguni piiri taha lahkuma. Nende n-ö kohalolu avaldub sageli vaid pere ühises rahakotis. Seepärast on mure kodulähedase kooli säilimise, laste huvihariduse, arstiabi kättesaadavuse jms pärast eelkõige naiste pärusmaa.

Eks märk ole seegi, et Torma valda, kuhu Sadalagi kuulub, juhib tubli söakas naine Triin Pärsim ja 13liikmelises vallavolikogus on seitse naist.

Head naised, saame kokku 2. veebruaril  hubases Sadala rahvamajas ning arutame küünalvalgel ilmaasju.

ELO LUTSEPP,  Vabaerakonna Jõgeva- ja Tartumaa piirkonna juhatuse liige

blog comments powered by Disqus