Nafta odavnemine ei ole veel hindadesse jõudnud

Tarbija ostukorv odavnes möödunud aasta detsembris Eesti Statistikaameti andmetel 0,2 protsenti. Võrreldes 2007. aasta detsembriga aeglustus hinnatõusu tempo seitsme protsendi tasemele. 2008. aasta keskmiseks inflatsiooniks kujunes 10,4 protsenti, olles kooskõlas Eesti Panga eelmise aasta prognoosiga.

Inflatsioonitõusu surved on tugevasti vähenenud ka väliskeskkonnas. Euroala inflatsioon alanes detsembris järsult, jõudes novembri 2,1 protsendilt 1,6 protsendini.

Sarnaselt väliskeskkonnaga on ka Eesti majanduskasv negatiivne. Kulude kasvu kompenseerimine hindade tõstmisega on asendunud survega kärpida tootmiskulusid. See tähendab, et inflatsioon aeglustub veelgi.

Varasema kiire kasvuperioodi ajal hoogsalt tõstetud hindu korrigeeriti Eestis tarbijale soodsamas suunas juba 2008. aasta lõpupoole. Hindade odavnemine on hooajaliste odavmüükidega jätkunud ka käesoleva aasta alguses. Korrektsioonide suurust on mõjutanud tarbijate ostumeelsust peegeldavate indikaatorite süvenev madalseis. Inflatsiooniootused on vajunud kõigi aegade madalaimale tasemele.

Sarnaselt paari eelneva kuuga, alandas Eesti detsembrikuu inflatsiooninäitajat jätkuvalt mootorikütuse odavnemine. Võiks eeldada, et edaspidi asenduvad nafta ja muu tooraine varasemast kallinemisest põhjustatud hinnatõusud langusega. Nii näiteks peaksid vähenema soojusenergia, transporditeenuste ning mitmete piima- ja teraviljatoodete hinnad.

Eesti Panga hinnangul võib inflatsioon praeguse naftahinna juures kujuneda sel aastal madalamaks kui sügisel prognoositud 3,7 protsenti.

iii

MARTIN LINDPERE, Eesti Panga ökonomist

blog comments powered by Disqus