Nädal täis igavikumuusikat

Juba 23. korda toimub Viljandis vanamuusikafestival. Festival avati pühapäeval vaatemänguga „Igavene teema” Viljandi järve kaldal, festival kestab kuni 13. juulini.

Muusikapeo korraldusjuht Aivar Trallmanni sõnul oli seekordse vaatemängu „Igavene teema” idee kantud võitlusest hea ja kurja vahel. Rahvalikus märulivaatemängus osalesid muusikud ja tantsijad, paadid ja lennumasin. Mängiti järvel, järves, järve kohal ja järve kaldal, kuid tegemist oli pigem müra kui millegi muuga.    

Kontserdid tulekul

Teisipäeva õhtul kell 20 esineb Viljandi Jaani kirikus Jose Miguel Moreno, ajalooliste näppepillide tunnustatuim spetsialist maailmas. Homme samas vokaalkvintett Saksamaalt, kes esitab renessansiaja madrigale. Neljapäeval kell 18 on võimalus osa saada noorte vanamuusikute projektist Pereringlus, kus osaleb üle saja muusiku, laulja ja tantsija. Selle XII sajandist pärit teose ettekanne saab alguse Pauluse kirikus. Sealt suundub protsessioon Ugala suurele lavale ja tegevust jagub tänavatelegi.  

Reedel ja laupäeval on kontserdid algusega kell 19 Pärimusmuusika Aidas. Ansambel Alla Polacca Kölnist toob Viljandisse kava „Si suoni la tromba” — hõbedase hääle ja haruldase barokktrompeti koosluses sündiva muusikapeo. Barokkansambel Corelli Consorti kontsert kannab nime „Üksinduse võlud”, sellega ühineb kunstiteadlane  Jüri Kuuskemaa, kes räägib Viljandi mõisa ja Kirsimäe aida lugu. 

Pühapäeval kell 16 on festivali lõppkontsert „Musica Livoniae” Viljandi Pauluse kirikus, kus esineb Eesti parematest vanamuusikutest moodustatud barokkorkester ning solistidena astuvad üles Kädy Plaas, Kaia Urb, Toomas Tohert ja Uku Joller. Ettekandele tuleb Johann Valentin Mederi ning tema kaasaegsete ilmalik ja vaimulik looming ehk muusika, mis kõlas XVII sajandi Liivimaa hansalinnades.   

Valitseb ilu ja harmoonia

“Kõik hea ei ole mattunud infomüra ja halbade emotsioonide kuhja. Jää vaid seisma, kuulata, fokusseeri oma pilk, unusta mured ja oledki imede maailmas — maailmas, kus valitsevad ilu ja harmoonia, ülevad mõtted ning head emotsioonid.

Viljandi vanamuusika festival pakub sajanditele vastu pidanud muusikat, suurepäraseid interpreete ning võimalust olla kõrgemal argistest tühikargamistest ja sekeldustest,” lubavad festivali korraldajad Neeme Punder ja Aivar Trallmann.

Viljandi vanamuusika festival jõuab tänavu ka teistesse Eesti hansalinnadesse: valik kontserte antakse Tartus, Pärnus ja Tallinnas.

 JAANIKA KRESSA

 

blog comments powered by Disqus