Naabermaakonnast pärit suurmehe traagiline saatus

Alatskivi vallast pärit helilooja Eduard Tubina 100. sünniaastapäev toob meieni eesti muusika suurkuju traagilise saatuse, tema loomingu ja tähtsuse eesti ja maailma kultuuriloos.

Tunamullu jaanuaris tahtis ERSO Vanemuise kontserdimajas mängida Eduard Tubina kirjutatud Eesti esimese balleti “Kratt” muusikat. Et mõni tund enne esitust oli müüdud vähem kui kümme piletit, jäi esitus ära. Pühapäeval kell 16 saab Vanemuise kontserdimajas kuulata Tubina sümfoonilist muusikat. Vanemuise peaprodutsent on lubanud, et see kontsert toimub kindlasti.

Laupäeval kell neli algab Alatskivi Hirveaias segakooride laulupäev. See on võimalus kuulata meie nais-, mees- ja segakooride tippe: Tallinna kammerkoori, Tallinna Tehnikaülikooli Kammerkoori, Tartu Ülikooli kammerkoori, Estonia Seltsi segakoori, Tartu Ülikooli naiskoori, Eesti Meestelaulu Seltsi Tallinna meeskoori ja paljusid teisi. Segakooride laulupäev Alatskivil on kuulajatele tasuta.

Tubina koorilooming on üsna keeruline, seepärast otsustas segakooride liit teha üldrahvaliku laulupäeva, mis sisaldab kuulajatele tuttavaid eelmise, aga ka varasemate laulupidude laule. Tubina repertuaari pakuti valikkooridele.

Laupäeva õhtul kell seitse on ETV ekraanil Eduard Tubina elust ja loomingust jutustav dokumentaalfilm “Äraoldud päevade summa”. Kuulsa helilooja elukäigust jutustavad ja seda kommenteerivad poeg Eino, kes muide peaks ka laupäeval Alatskivile tulema, aga ka perekonnasõber Asta Lepik, Neeme Järvi, Käbi Laretei, Veljo Tormis, Harry Olt, Toomas Tuulse.

Tubin läks sõja jalust 1944 Rootsi, 1961 külastas taas kodumaad, sattudes seetõttu pagulaste silmis suisa reeturi seisusse. Muusikalised reisid ENSVsse tõid kaasa nõukogude ametnike poolse töötlemise, kuid helilooja jäi kindlameelseks ega nõustunud jääma ENSVsse. Breznevi ajal keelati tema teoseid esitada, 1982 läks suurmees igavikku teadmisega, et Neeme Järvi salvestab tema helitööd.

Miks kodunt lahkuma sunnitud helilooja ei leia mõistmist paguluses? Kuidas võõrvõim sunnib kodumaad temast lahti ütlema? Film puudutab paljusid teemasid, tuues ühe meie muusika suurkuju dilemma rahva ette.

 

blog comments powered by Disqus