Muusikutele kingiti lutsukivid

Möödunud reedel sai Pala vallas Ranna rahvamajas teoks traditsiooniline pillimeeste pidu, kus esinesid rahvamuusikud erinevatest Eestimaa paikadest. Peo korraldaja, Raatvere Küla Seltsingu eestvedaja Eha Veskimets kinkis muusikutele ja sündmuse toetajatele kaunistatud  lutsukivid, mis korjatud Peipsi rannikult.

Eha Veskimets ütles avakõnes, et Rannale kogunenud pillimängijatele on alati meeneid kingitud, kuid seekord otsustati kinkida midagi sellist, mis seotud Peipsiga.  „Inspiratsiooni kingituseks saime Palamusel toimunud Lutsu päevast ja seal peetud maailma esimestest lutsuviskamise võistlustest. Nii otsustasimegi kohaliku elaniku Elle Pintsoni algatusel pillimeestele ja peo õnnestumisele kaasa aidanutele kinkida Peipsi rannikult pärit  lutsukivid, millel  tekst “Pillimees 2010” ja lõõtspilli pilt.

Tänavune pillimeeste pidu oli eriline ka põhjusel, et hommikupoolikul kogunesid rahvamuusikud Eha Veskimetsa kodutallu, kus tutvusid perenaise rajatud muuseumiga, demonstreerisid üksteisele oma musitseerimiskunsti ning vahetasid mõtteid muusikast ja muustki. Ühel meelel oldi selles, et pillimeeste peod peaksid toimuma ka tulevikus.

Õhtusel kontserdil Ranna rahvamajas esines esimesena akordioni- ja suupillimängija Eduard Einmann, kes pühendas Peruu Andidest pärit maailmakuulsa pala “Kondori lend”  tänavu kevadel jäädavalt lahkunud heliloojale, muusikategelasele ja literaadile Heldur Jõgiojale. Noorema põlvkonna rahvamuusikutest esines Eduard Einmanni õpilane, Järvakandist võrsunud lõõtsamees Vallo Rajasaare, kes esitas palasid populaarsete ansamblite “Tuulelõõtsutajad” ja “Untsakad” repertuaarist.

“Sellele peole tuleb pillirahvas alati rõõmuga esinema,” ütles Nõva külast pärit nooruslik akordionimemm Eha Uusen, kes on musitseerinud kõikidel Ranna pillimeeste pidudel. Alati on sellel peol kaasa löönud Johannes Haav Jõgevalt, Aleks Kanistik Alatskivilt, Maret Rätsepp Kokorast ja mitmed teised. Liikmete arvult suurim kollektiiv oli aga Elva muusikakooli õpetajate ansambel.

“Tänu Eha Veskimetsale ja tema tublidele abilistele on Ranna küla saanud viimastel aastatel tuntuks just pillimeeste peo järgi, kust alati tugeva annuse positiivset energiat saan,” ütles Pala vallavanem Jozsef Weinrauch, kes tulevastel pillimeestepidudel viiuli kätte võtta lubas.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus