Muusikapäevad on Jõgeva märk

Jõgeva on taas noorte muusikute päralt: eile algas Jõgeva Gümnaasiumis Alo Mattiiseni muusikapäevade raames XIII üleriigilie koolinoorte vokaalansamblite konkurss, mille laureaadid selguvad täna õhtuks.

“Alo Mattiiseni muusikapäevad on saanud Jõgeva märgiks,” tõdes ansamblite konkursi avamisel kultuuriminister Laine Jänes. “Alo elas küll lühikest aega, aga tema isamaalaulud jäävad ajas püsima, vaatamata sellele, et meid ümbritsevad olud on võrreldes nende laulude loomisajaga suuresti muutunud. Kahju, et me ei saa kunagi teada, milliseid laule oleks temasugune ühiskonnatundlik looja kirjutanud praegu.”

Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetajat Maret Oja ja kogu muusikapäevade korraldusmeeskonda tunnustades ütles Laine Jänes, et sellised sündmused aitavad elus hoida mälestust Alost ning Eestile iseloomulikku laulutraditsiooni, mille üheks osaks on ka meie laulupeod.

“Olgu konkursi tulemused millised tahes, võidumehed on tegelikult kõik, kes siia tulid,” ütles minister.

Ligemale kuutkümmet ansamblit hindavasse zhüriisse ehk Suurde Kõrva kuuluvad seekord Võru muusikakooli õpetaja ja pärismusmuusik Celia Roose, Eesti Kontserdi administraator Raili Jaanson, Ülenurme laulustuudio juhendaja Ursel Oja, H. Elleri nimelise Tartu Muusikakooli õpetaja, dirigent Lauri Breede, dirigendid Hirvo Surva ja Raul Talmar, helilooja ja arranzheerija Tõnis Kõrvits ning helilooja Urmas Sisask.

“Mul on hea meel, et Alo-päevade traditsioon jätkub, et saal on noori täis ja nende lauluisu ei näita vähimaidki kadumise märke,” ütles Hirvo Surva. “Ning Alo vaatab meid saaliseinal rippuvalt portreelt niisama tõsiste silmadega nagu alati.”

Ootab üllatust

“Vahva, et sellised muusikapäevad siin Jõgeval toimuvad, lisas Urmas Sisask. “Neid korraldades näitab Jõgeva Gümnaasium üles suurt lugupidamist nii Alo kui ka kogu eesti kultuuri suhtes. Ning muusikapäevadele tullakse vaatamata majandussurutisele ja sellele, et enamik muusikaõpetajaid on üksiti koorijuhid, kelle ajast praegu neelavad suure osa laulupeoettevalmistused.”

“Nagu mitmel varasemalgi aastal, ootan ma ka tänavu konkursikontsertidelt suurt ja rõõmsat üllatust,” ütles Tõnis Kõrvits. “Senini pole ma veel ühelgi aastal pettuma pidanud.”

Nagu eilne esimene kontsert tõestas, saab Alo-päevadel juba IV-V klasside ansamblite kategoorias näha-kuulda vaimukaid ideid ja nauditavaid etteasteid. Polnuks võistlemas Jõgeva Gümnaasiumi segaansamblit ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi poisteansamblit, saanuks selles vanuserühmas kuulata ainult tüdrukute laulu.

“Siia võistlema tulek oli rohkem poiste kui minu initsiatiiv,” ütles Põltsamaa Ühisgümnaasiumi poisteansambli juhendaja Meeli Nõmme. “Kui maakondliku ansamblite konkursi võitsime, öeldi ju välja, et kõik võitjad on kutsutud üleriigilisele konkursile. Poisid võtsid seda tõsiselt ja hakkasid iga natukese aja tagant pärima, et kas ikka läheme ja millal läheme. Nii ei jäänudki muud üle kui tulla, vaatamata sellele, et mõnel ansambli liikmel parasjagu häält pole.”

Meeli Nõmme sõnul polegi sellisele konkursile mõtet välja minna, kui lauljad ise asjast huvitatud pole.

Meeste eest väljas

“Kui osalejate nimekirja vaadata, siis on IV-V klasside vanuserühm siinsel konkursil väga õrnema soo keskne. Nii et selles plaanis on meil lihtne silma paista: me ei peagi laulmisele nii suurt rõhku panema, me oleme… lihtsalt poisid,” ütles Meeli Nõmme enne kontserti muiates.

Tagantjärele võib öelda, et Põltsamaa poisid tegid ära selle, mida nad tegema olid tulnud, st olid tõesti meeste eest väljas: nad laulsid kala- ja härrasmeestest ning tegid seda suure lustiga ja publikut kaasa elama pannes.

Pisarateni sai publik aga naerda juba konkursi avamisel, kui päevajuhid Kadi Metsla, Virgo Ernits ja Karl Sakrits tutvustasid telereklaamist pähekulunud lauseid kasutades muusikapäevade tänavust meenet: muusikapäevade logoga istumisalust ehk tagumikutundide lugejat. Kõige esimestena said selle omanikuks Suure Kõrva liikmed, kellel kahe päeva jooksul tõesti palju istuda ning veel rohkem ajusid ragistada tuleb.

“Et teil paremate väljavalimine väga keeruline oleks!” soovis maavanem Aivar Kokk avamisel Suure Kõrva liikmetele. Ning nii suure hulga heal tasemel ansamblite puhul, nagu Mattiiseni päevadele koguneb, on see keeruline alati. Samas on Alo päevad ikka rõõmsate taaskohtumiste paik: tore on kokku saada muusikaõpetajatel, praegustel ansamblilauljatel ja ansamblite vilistlastel, Suure Kõrva liikmetest rääkimata.

Täna õhtul kell 19 annab Jõgeva Gümnaasiumi aulas konterdi Revalia kammermeeskoor Hirvo Surva juhatusel. Pärast seda kuulutatakse välja ansamblite konkursi laureaadid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus