Muusikaline kummardus juubilar Lutsule

 

Laupäeva õhtul kell 19 on kõik muusikahuvilised oodatud Palamuse kirikusse Märt Jallakase mälestuskontserdile, kus kõlab esmaettekandes Urmas Lattikase vokaaltsükkel Paunvere mäletamine”. Teos on pühendatud Oskar Lutsu 125. sünniaastapäevale ja Kevade” esmatrüki sajandale aastapäevale.

Vokaaltsükkel Paunvere mäletamine” on valminud MTÜ Look tellimusel. Viimane on ka Märt Jallakase mälestuskontserdi korraldaja.

Arvasime, et nii erilisi tähtpäevi võiks märkida päris uue ja spetsiaalselt Lutsule pühendatud muusikateose esmaettekandega,” ütles MTÜ Look eestvedaja, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann.

Paarikümneminutiline tsükkel otsustati tellida Urmas Lattikaselt, kes esines kahe aasta tagusel Märt Jallakase mälestuskontserdil koos Kaire Vilgatsiga. Tsükli teksti osas pöörduti Oskar Lutsu huumoripreemia laureaadi Peep Pedmansoni poole. Uudisteose autoreid on oodata ka esiettekandele.

Vokaaltsükli üks esitajaid, metsosopran Kadri Tegelmann on pärit Palamuselt. Kuus aastat tagasi lõpetas ta laulu erialal H. Elleri nimelise Tartu Muusikakooli ning siirdus edasi õppima Hollandisse Haagi konservatooriumi. Sealsetele bakalaureuseõpingutele järgnesid magistriõpingud Hollandi Rahvuslikus Ooperiakadeemias, mis jõudsid edukalt finišisse kuu aega tagasi. Sügisest asub Kadri end täiendama Amsterdami ooperistuudios.

““Paunvere mäletamine” koosneb kuuest osast, mis kõik omavahel huvitavalt põimuvad,” ütles Kadri Tegelmann. Äratundmisrõõmu saab publik tunda nii muusikat kui ka teksti kuulates.”

Kadri partneriks Paunvere mäletamise” ettekandmisel on orkester Klaaspärlimäng Sinfonietta, mida dirigeerib Toomas Vavilov. Orkestrilt kuuleb publik veel Veljo Tormise süiti filmist Kevade”, Lepo Sumera Musica profanat” ja Villem Kapi Eleegiat”.

Algselt oli Kapi Eleegia” asemel kavas Raimo Kangro Display X Perpetuum mobile”, ent kui selle noodid varalahkunud helilooja arvutist Tõnis Kaumanni abiga kätte saadi, selgus, et teos on kirjutatud varem arvatust pisut erinevale koosseisule. Seepärast tuli teha väike kavamuudatus. Ent ka Eleegia” on publiku jaoks peaaegu uus teos, sest seda on ette kantud vaid paaril festivalil,” rääkis Arne Tegelmann.

Palamuse eelmise vallavanema Märt Jallakase mälestuskontserti korraldab MTÜ Look juba kuuendat korda. Sissepääs kontserdile on vaba, ent kirikus kogutakse annetusi Märt Jallakase nime kandva kultuuristipendiumi väljaandmiseks.

Tänavune Märt Jallakase mälestuskontsert on osa MTÜ Look veetavast kolmikprojektist TeMuKi suvi Palamusel”. Kontserdi korraldamisele on õla alla pannud kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Palamuse vald, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Jõgevamaa Koostöökoda ja EELK Palamuse Püha Bartholomeuse kogudus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus