Muusika vallutab pastoraadi

“Ausõna, see pole aprillinali!? kinnitas EELK Laiuse koguduse muusikajuht Kristi Kubjas naerdes. ?Kontsert toimub tõesti ning peale palmipuudepüha ja suure nädala alguse tähistame me sellega pastoraadihoone ülakorruse taas kasutuskõlblikuks saamist.?

Laiuse kogudusel ja vaimulikul tuli viimastel aastatel tõesti üsna kitsastes oludes elada-tegutseda, sest omal ajal pastoraati optimistlikult paigaldatud elektriküttesüsteemi abil terve maja soojaks kütmine oleks läinud liiga kalliks. Nii seisiski suurem osa majast kütmata. Hiljuti sai pastoraat aga gaasiküttele üle viidud ning see võimaldab taaselustuda ülakorrusel kontsertide ja muude kultuuriürituste läbiviimise traditsiooni.

“Saaliks ega salongiks ei tahaks me ülemise korruse suurt ruumi praegu veel nimetada, kuigi tulevikus võib ta selleks või teiseks tõesti saada,? ütles Kristi Kubjas. “Praegu nimetame seda aga tagasihoidlikult ülemiseks toaks. Seda enam, et mõistet “ülemine tuba? kohtab ka Piiblis: mitmed tähtsad sündmused, Jeesuse reetmine kaasa arvatud, toimusid just ülemises toas.?

Lähenevat kontserti silmas pidades palutigi gaasikütte paigaldajatel esmajärjekorras ülemisse tuppa soe sisse saada: selleks, et pikka aega külmas ja rõskuses seisnud klaver tasapisi soojeneda ja kuivada saaks. Ilma selleta polnuks mõtet klaverihäälestajat pilli korda tegema kutsuda.

Väärika pilli taassünd

?Seegi on omaette sündmus, et pastoraadi ülemise toa väärikas klaver, mis kunagi kuulus Laiuse kultuurielu ühele alustalale Jüri Pastarusele, uuesti häälde saab ning et rahvas jälle selle kõla kuuleb,? ütles Kristi Kubjas. “Väikese kummarduse teeme pühapäevasel kontserdil ka Juhan Liivile, kes meie pastoraadihoones lühikest aega elanud on: koguduse segakoor esitab tema sõnadele kirjutatud laulu “Ta lendab mesipuu poole”.?

Kontserdil astuvadki üles Laiuse koguduse segakoor ja noorte gospelansambel. Esimene on tegutsenud poolteist aastat, teine vaid kaks kuud. Segakoor esitab Mozarti, Händeli, Beethoveni, Mendelssohni, Weberi ja teiste heliloojate loomingut, gospelansambel tuntud gospellugusid. Kolm laulu esitavad kaks koosseisu koos.

“Segakoori ja gospelansambli esimesed ühisproovid jätsid hinge väga mõnusa tunde: kolmkümmend lauljat on väikese maakoha kohta ikka päris suur arv,? ütles Kristi Kubjas.

Lisaks koorile ja ansamblile astuvad kontserdil üles klarnetikvartett. Sellesse kuulub EELK Laiuse koguduse õpetaja Raino Kubjas, kes ka Jõgeva muusikakooli õpetaja on, ning tema kolm õpilast. Tallinna Balletikooli muusikaõpetaja ja helilooja Lea Gabral esitab omaloodud laule ja klaveripalu.

Aruandekontsert

“Segakoorile on palmipuudepüha kontsert mõnes mõttes aruandekontsert: rahvas peaks ju ometi kuulda saama, misasja me üheskoos pooleteise aasta jooksul ajanud oleme,? ütles Kristi Kubjas. “Teisalt tahame kontserdiga edastada sõnumi, et Laiuse pastoraadi ülemise toa näol on olemas omanäoline esinemispaik, kuhu teisedki muusikud oodatud on. Kas kontserdid hakkavad seal toimuma kord kuus või kord kvartalis, seda näitab tulevik, aga kindlasti tahame, et need muutuksid traditsiooniliseks.?

Kevadhooajal koguduse enda muusikakollektiivid pastoraadis rohkem üles astuda ei kavatse, küll aga on nad mai lõpus, suvistepühade aegu kutsutud Soome Turu linna päevadele. 9. juunil peetakse Laiusel aga taas laulupüha. Kui möödunudaastane laulupühakontsert toimus kirikus, siis tänavu tahetakse see maha pidada kiriku juures pargis.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus