Muusika, mis liigutab hinge, muudab maailma ilusamaks

1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval, kõlas aulas kuulsa muusikalitähe Hanna-Liina Võsa helisev hääl. Õpilased said laulude vahepeal külalisele küsimusi esitada. Särav esinemine ning energiline ja sõbralik suhtlemine võitsid kõikide kuulajate südamed: võimsa aplausiga paluti Hanna-Liinal lisalugu esitada.

Vaikuse muusika

7. oktoobril esines meie koolis Tallinna Hariduskolleegiumi vanamuusikaansambel ?Vaikuse Muusika?. Õpilased said näha ja kuulda seni ainult õpikust ja plaadilt tuttavaid pille. Publik sai tunnetada keskajale omast ühtlast kogu lugu saatvat rütmi, mis juba muusikatunnist kõrvu jäänud.

Elevust tekitasid pardihäälne oboe eelkäija ja vihmavarju meenutav klarnetisarnase huulikuga kõversarv, samuti lusikatega mängitav simbel. Õrnad pillid ja muusikast haaratud noored tõid Põltsamaale vaiksete nootide ilu.

8. oktoobril käisid õpilased Põltsamaa kirikus, kus Ülle Noormägi esitas vastremonditud orelil L.Do?llmanni ?Gooti süidi?. Vastupidiselt eelmise päeva vaiksele kontserdile saime kuulata 1512 vile ja 28 registriga oreli võimsat ning mitmekesist häält: pillide kuningas lasi erinevate tämbritega meloodiatel üle kiriku kõlada. Ülle Noormägi rääkis oreli ajaloost ning lubas meil pilli sees asuvaid vilesid vaadata. Klaveriõpilased said suursugusel instrumendil kätt proovida.

D?äss on see, kui noote kaasas pole

11. oktoobril külastasid Põltsamaa Ühisgümnaasiumi kõigile tuntud pianist ja helilooja Olav Ehala, saksofonist Lembit Saarsalu ning meie kooli vilistlane löökpillimängija Toomas Rull. Toimus loeng-kontsert teemal ?Mis on d?äss??

Juba alguses ütles Lembit Saarsalu, et muusikas on olulisem mitte sellest rääkida, vaid seda kuulata. Nii mõistiski publik tutvustatava muusikastiili erinevaid võimalusi tuntud loo ?Juba linnukesed? erinevate esituste põhjal. Kontserdi lõpus aplodeerides teadsid õpilased, et lisapala lugude puuduse tõttu ära ei jää: veidi aega tagasi olid muusikud öelnud, et d?äss on see, kui noote kaasas pole. Hingeliigutava nädala lõpetas Chattanooga Choo Choo.

Lisaks eelpool kirjeldatule toimus oktoobri alguses laulustuudio Fa kontsert noorematele õpilastele ning põhikoolile tutvustas rahvamuusikat kooli uus huvijuht Heleriin Elmend, kes mängis ka torupillilugusid.

Muusikanädal toimus Põltsamaa Ühisgümnaasiumis juba mitmendat korda. Arengut näitab ka asjaolu, et sellel aastal kestis üritus kauem kui 7 päeva. Muusikanädala peakorraldaja on Põltsamaa Ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Meeli Nõmme. Suur aitäh talle vihmase sügise ilusamaks muutmise eest!

JAANIKA KRONBERG,
Põltsamaa Ühisgümnaasium

blog comments powered by Disqus