Muuseumiöö pakkus pidu igale huvilisele

Öös on pidu – just niisugust pealkirja kandis tänavune, järjekorras 10. muuseumiöö. Aktiivselt lõid selles kaasa ka mitu Jõgevamaa muuseumi.


Põltsamaal on mitmel eelneval muuseumiööl toimunud väljasõit linna lähiümbruse huvitavatesse paikadesse. Tänavusel Põltsamaa muuseumis toimunud sündmusel keskenduti seekordset teemat silmas pidades linna ajaloos toimunud pidudele.

Muuseumi juhataja Rutt Tänav esitles huvilistele pildiprogrammi, kus pakkusid enam huvi  need vanad fotod, kus tänased põltsamaalased kunagi siin elanud inimesed, vanad hooned ja paigad ära tundsid.

Külalistel oli võimalus tutvuda ka muuseumi väljapanekuga, külastada Põltsamaa lossikompleksis asuvat veinikeldrit koos toidumuuseumiga, astuda sisse Põltsamaa kirikusse, kuulata seal plokkflöödiansambli kontserti ning osaleda OI’ Mill blues rock kontserdil restoranis „Konvent.“

Hiline õhtutund sobilik

Rutt Tänav lausus, et vaatamata pildiprogrammi hõredale vaatajaskonnale, külastas õhtu jooksul muuseumi 110 inimest. Juhatajale hakkas laupäeva õhtul silma varasematest aastatest erinev külastajaskond. Ta tõdes, et peab oma ameti tõttu sellel õhtul Põltsamaal olema, kui ta aga vaba oleks, läinuks ta hea meelega Viljandi muuseumi 140. sünnipäevale. Väga suuri ja tuntud muuseume, kuhu sel õhtul tuhandeid külastajaid tuleb, ta pigem väldiks.

„Nii mõnigi muuseumikülastaja ütles, et päeva ajal sinna kunagi ei jõua, aga hilisemal õhtutunnil selline võimalus tema jaoks avanes. Kindlasti külastas Põltsamaa lossikompleksi sellel õhtul kokku oluliselt rohkem inimesi,” ütles Tänav.

Kell oli juba üle üheteistkümne, kui Rutt Tänav koju valmistus minema, aga siis astusid sisse veel viimased külastajad.

Põltsamaa raadiomuuseumi peremees Riho Laanes kinnitas, et tema jäi oma külastajatega rahule. Eriti suur rõõm oli Riho Laanesel tõdeda, et nii mõnedki teadsid näiteks, kus ja miks on omaaegse raadio juures aku ja anood. Tema koduõuele tuli laupäeva õhtul paarkümmend inimest.

Mõned neist proovisid ka aiagolfi mängida. Peremehe sõnul arvavad inimesed aiagolfi mängides, et palli tuleb tugevalt lüüa, sest nad on näinud päris golfimängu teleris, kus palli pihta tugeva löögi peab andma. Seda, kas tema külalised olid kohalikud või mujalt Põltsamaale tulnud, Riho Laanes arvata ei oska, sest kaugeltki kõiki kohalikke ta ju ei tunne.

Paduveres öine tenniseturniir

 Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru sõnul oli neil külastajaid umbes  40. Esmalt toimus ekskursioon kahte Betti Alveri tuppa, kus huvilistele räägiti poetessi elust. Sellele järgnes Alo Mattiiseni ekspositsiooni avamine. Muuseumi külastajatel oli võimalus kuulata ka kandlemängu. Lood pärinesid sõjaeelse Eesti Vabariigi pidudelt. Pillilugusid esitas Tuule Kann koos oma õpilase Mirjamiga, kes seostasid kandlepalad Betti Alveri luuletustega.

Kell üheksa siirduti külalistega Jõgeva linna ekskursioonile, kus kooliteatri Liblikapüüdja näitleja Sten luges ette Alveri luuletusi ja Toomas Muru mõtestas lahti nende konteksti. Ringkäik lõppes ühispildistamisega.

Paduvere talumuuseumis tähistati aga muuseumiööd ka kesköise tenniseturniiriga. Julgeid mängijaid oli neli ja erakordne turniir lõppes juba pühapäeval kell veerand kaks. Meestest oli parim Andres Kangur ja naistest Aire Olesk.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus