Muuseumiöö jutustab lugusid

Laupäeval, 15. mail toimub taas rahvusvaheline muuseumiöö, mil muuseumid on avatud keskööni ja neid saab külastada tasuta.

Põltsamaal jutustavad oma lugusid praegused väärikad põltsamaalased ja jutustatakse lugusid ka 17.-19. sajandi põltsamaalastest (oberpahlenlastest).

Eesti Rahva Muuseumis Tartus on meditatsioonikontsert 13 laulvale kristallkaussile ja rahvalikele keelpillidele.  Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja juurde jõuab ka muuseumiöö rattaretk, et startida sealt Raadil toimuvale ekskursioonile. Jalgrattasõit kestab pool tundi.  Kell 22 toimub hilisõhtune ja 24 südaöine jalutuskäik Raadil giidi saatel.

Viljandi muuseumis on kavas eeskava “Härrad elust ja armastusest” – jutte vestavad muuseumisõbrad Heiki Raudla ja Urmas Tuuleveski. Muuseumi lähedal on avatud Vana veetorn, kust saab heita pilgu õhtusele linnale. Kondase keskuses esitatakse lugusid isemeelsetest loojatest ning avatud on mitmed näitused.

Mõisaküla muuseumis saab vaadata Viljandi Muuseumile kuuluvat lapsmuumiat, mis oli Viljandis eelmise muuseumiöö tõmbenumbriks. Näha saab ajakirja Täheke 50. juubelile pühendatud näitust ning rändnäitust “Vabaduse kullakoormad” Tartu rahulepinguga Eesti Vabariigile välja kaubeldud 15 miljoni kuldrubla toomisest.

Heliloojate Kappide majamuuseumis Suure-Jaanis ootab külalisi tänase muuseumihoone aastatel 1926–1929 ehitanud Hans Kapp. Lugusid esitavad: Suure-Jaani puhkpilliorkester; segakoor Ilmatar, Suure-Jaani Huvikooli õpilased, Lihtsad Maapoisid Olustverest, Helgi Karolin, Jaan Golding, Kristi Sääsk, Uno Jürisson jt; luulekava tuntud inimestelt, kes igapäevaselt luuletusi ei loe – teiste hulgas vallavanem Tõnu Aavasalu.

Viljandimaal on avatud ka Heimtali muuseum, Olustvere mõis ning Mart Saare majamuuseum Hüpassaares.

Muuseumiöö on samal ajal ka muistsete liivlaste linnuses Turaidas, kus ürituse eesmärk on kutsuda külastajaid meditatiivselt tunnetama ja tajuma Turaidat – Jumala aeda (Turaida – liivi k. Thori aed).

15. mail toimuval rahvusvahelisel Muuseumiööl on esmakordselt külastajatele avatud ka Läti presidendipalee Riia lossis. Näha saab nii Riia lossi sisehoovi, vestibüüsi ja lossiaeda, kus kõlab elav muusika.

Tänavu möödub 495 aastat Riia lossi ehitamisest 1515. aastal. Muuseumiöö on rahvusvaheline Euroopa mõõtu üritus, mis toimub samaaegselt pea kõikides Euroopa  muuseumites.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus