Muuseumiöö 2020. aasta teemaks sai „Öös on aega“

Suur muuseumiöö toimub sel aastal 16. mail, mil Eesti muuseumid avavad oma uksed tasuta kell 18. Eriprogrammid, ekskursioonid ning muu spetsiaalselt selleks õhtuks korraldatu on inspireeritud muuseumide ühiselt valitud teemast „Öös on aega“. Aasta suurim muuseumiüritus toimub üle terve Eesti ning kestab viis tundi: täna saavad muuseumid veel programmiga liituda, selleks tuleb ühendust võtta korraldustoimkonnaga.


Muuseumiöö teema kutsub külastajaid mõtlema aja kulgemisele, mõõtmisele ja märkamisele. Aega on inimestel justkui järjest vähem, aga teisest küljest peaks meil kõigil ometi olema 24 tundi ööpäevas. Või kas see ikka on nii? Mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb, kuhu see kaob ja millises ajas me üldse elame? Inimeste kohta öeldakse „oma aja laps“ ja kõigel tundub olevat oma aeg: sünniaeg ja künniaeg, prooviaeg ja kooliaeg, sõjaaeg ja rahuaeg, õitseaeg ja uneaeg.
Kuidas mõõdetakse aega poeetiliselt, bioloogiliselt, astronoomiliselt, tehnoloogiliselt – ja miks mõned meist elavad täna aastas 2020, aga teistel on aastanumbriks 5778, 1441 või 10 233?
„Muuseumidel on ajaga eriti palju pistmist, sest eks tegelevad nad suuresti ühe või teise hetke hoidmise, uurimise ja näitamisega. Võimalik, et muuseumid ongi kõige suuremad ajaeksperdid, nii et selle aasta programm tõotab tulla ühtviisi põnev nii kunsti-, spordi-, loodus- kui ka tehnoloogiamuuseumis,” ütleb muuseumiöö programmijuht Vivian Siirman.
„Kava teeme avalikuks aprillis, aga kindel on see, et igas maakonnas leiab avastamist ja tegutsemist. Ja nagu ikka: tulla võib üksi, sõprade või perega, kõikidele leiame tegutsemis- ja avastamisvõimalusi,“ lisab ta
Praegu saavad muuseumid, erakogujad, galeriid ning muud paigad end veel muuseumiöö programmis osalemiseks kirja panna. Aga mitmel pool ettevalmistused juba käivad: koostatakse öö eriprogramme, sest just rohked õpitoad, erilised ekskursioonid ja võimalus mõnd eksponaati hoopis uue nurga alt vaadata toovad maikuus publiku koos sõprade ja perekondadega kodust välja. See, mis igas muuseumiööl avatud muuseumis täpselt toimuma hakkab, selgub aprilli alguseks.
Eelmisel aastal avas muuseumiööl ukse 215 muuseumi ja mäluasutust ning öö jooksul tehti üle 100 000 külastuse, mis on suur number isegi Eesti väga suure külastusarvu – 3,4 miljonit külastust aastas – taustal.
Muuseumiööd korraldavad igal aastal Eesti muuseumid ja Eesti muuseumiühing.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus