Muuseumides algas külastusmäng

Möödunud laupäeval toimusid kõikjal Eestimaal muuseumiöö sündmused. Samal päeval kuulutati avatuks üle-eestiline muuseumide suvemäng Otsi! Leia! Avasta!”, mis kestab 25. augustini. Need, kes kõnealusel ajavahemikul vähemalt kolme mängu kaasatud muuseumi külastavad, saavad osaleda mitmesuguste auhindade loosimisel.

Külastusmäng aitab propageerida muuseume kui kohti, kus sisukalt aega veeta ja teadmisi koguda. Kui möödunudsuvises esimeses mängus lõid kaasa vaid mängu eestvedaja Eesti Rahva Muuseum ja maakonnamuuseumid, siis tänavu on osalevate muuseumide ring palju laiem ja mänguaegki pikem.

Ehkki mängijatele jagataval voldikul on kirjas 54 muuseumi nimed, on mängu kaasatud muuseume tegelikult rohkem. Jõgevamaalt soovis  nimelt mängus osaleda nii suur arv muuseume, et kõigi nimed voldikule ära ei mahtunud. Eesti Rahva Muuseumi kodulehe muuseumimängu tutvustavalt lingilt leiabki lisamärkuse, et koostöös Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumiga teeb mängu kaasa terve rida Jõgevamaa väikemuuseume.

Kui muuseumimäng päevakorda tuli, helistasin kõik meie maakonna muuseumid, mida on ühtekokku üllatavalt palju,   tervelt kolmkümmend, läbi. Osaleda soovijaid kogunes tõesti päris pika nimekirja jagu,” ütles maakonna väikemuuseumide tegevust koordineeriv Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus. Üks põhjus oli see, et meie muuseumidel on varnast võtta nelja aasta taguse muuseumiaastale pühendatud maakonnasisese muuseumimängu kogemus. Ka templid, millega muuseumi külastamist tõendada, on meie muuseumidel sellest ajast juba olemas.”

Et mängu korraldajad ühest maakonnast nii suurt osalejate arvu tõesti prognoosida ega vastavalt sellele suurema pinnaga voldikut kavandada ei osanud, läks käiku kompromissvariant: üle Eesti jagataval voldikul on meie muuseumidest kirjas vaid Palamuse ja Põltsamaa oma, ent kui mängija mõnda Jõgevamaa muuseumi satub, siis antakse talle sealt kaasa lisaleht, millel kirjas veel 13 meie maakonna muuseumi andmed.

Tänavuse muuseumimängu peaauhindadeks on nädalavahetus neljale Alatskivi lossis ning kahepäevane taluromantika pakett Maria talus Pärnumaal. Ka meie maakonna muuseumid on andnud oma panuse mängu auhinnafondi. Kääpa Kalevipoja muuseum pani näiteks välja Kääpa seikluspargi külastuse, teised muuseumid piirdusid enamasti trükistega.

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi arendus- ja projektijuhi Janek Varblase sõnul varustasid paljud muuseumiööl Palamusel käinud end juba ka külastusmängu voldikutega. Ent mänguaega on veel piisavalt, nii et muuseumituuri pole hilja alustada kellelgi.

Lähemat infot muuseumimängu kohta saab Eesti Rahva Muuseumi kodulehelt www.erm.ee .

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus