Müts maha limonaadimeistrite ees!

Tark on püsida kodus. Samas on tervislik viibida värskes õhus. Meeleolu tuleb üleval hoida, aga kui raadionuppe vilkalt ei kruti, kuuled sealt igal täis- ja pooltunnil väga ühesuguseid uudiseid.


Muust ju rääkida pole, aga uudisteks on aeg ette nähtud. Pealegi, ka statistikud vajavad tööd, sestap arvutavad nad iga päeva tarvis hoolega, et mitu protsenti meil ja mitu teistes riikides.
Võtad ette retke suvisele lemmiksupluskohale, vaatad üle piknikupaigad ja lased paadisillal päikest ninale… ja leiad riietuskabiinilt jumala pool välja valitute sõnumi, milline saatus miljoneid patuseid, kes äravalitute hulka ei kuulu, kohe ootab.
Valik on sinu, nagu hüüti kord populaarses telesaates, aga paraku ei suuda igaüks oma õnne sepp olla, kui tulevik tume ja plaane võib teha vaid päevahaaval. Räägitakse murelikest, kes end päev päeva järel iga paari tunni tagant kraadivad, aga samas leidub ikka veel piisavalt onkleid, kes küll poekassa järjekorras esialgu distantsi hoiavad, aga kui lootus juba kõrgele kruvitud, siis hiljemalt kassalindi lõpus sulle oma õllepudeliga otsa jooksevad.
Sahistatakse depressioonist, enesetappude sagenemisest, imerohtudest.
Õnneks saab sõprade ja tuttavatega meile vahetada ja helistada. Ja suur vedamine on see, kui omad rohkem selliseid vestluskaaslasi, kes ka muust kui päevaprobleemist rääkida tahavad. Minul isiklikult on selliseid üsna mitu, kel jutuainet piisavalt söögitegemisest ja käsitööst, lemmikloomakese veidrustest ja ärkava looduse imedest.
Aga tõeline loteriivõit on pääseda maakoju, kus praegu aias tegemist nii palju, et lõppu ei näe, kui vaid otsa lahti teed. Seal kuuled, kuidas põldude taga, kilomeetriraadiuses ja kaugemalgi vinguvad saed, kopsivad haamrid ja jõrisevad võsalõikurid. Kaugtöö on nüüdisaegne võimalus küll, aga pole veel kõigil elualadel rakendatav. Ja nii või teisiti ei istu ka see, kel tööpõld kuvari taga, seal koiduvalgusest hilise pärastlõunani vahet pidamata ja värsket õhku hingamata, kui tal võimalus selleks olemas ja vähegi aru peas.
Seega saavad paljudes suvemajades nüüd suuremad meestetööd plaaniväliselt ja enne tähtaega tehtud, ka need, mida varem suvest suvesse edasi lükatud, sest puhkus on ju nii üürike. Tunnen koguni mehepoega, kel sundpagendusse saadetuna meenus, et talgi oleks praegu maakodu ja mõnus saun, kui ta seda aastate eest laokile poleks jätnud. Viimane aeg oli härjal sarvist haarata ja mine tea, ehk saabki aukliku katusega majakesest ja paljaks varastatud pliidiga hüvast saunast veel asi, kui peremehe õhin ei rauge!
Üks kaugemalt laenatud rahvatarkus soovitab hapust sidrunist, mille saatus sulle pihku torganud, magus limonaad teha. Kuldsed sõnad, mida tõesti praegu senisest usinamalt järgida tuleks.
Kõige helgem ja vägevam uudis sellelt rindelt tuli hiljuti Põlvamaalt, kus seni kosmeetikuna tegutsenud Mailika suurfarmi lüpsjaks läks.
Müts maha tema, aga ka kõigi teiste ees, kes limonaadilaari hakkama on pannud ja praegu oma saatusest suuremad suudavad olla.

Kaie Nõlvak,
vaatleja

blog comments powered by Disqus