Mütofest ootab ka tänavu huvilisi Kassinurmes

Kassinurmes võib näha mõõgavõitlejaid ja muusikuid, käsitöölisi ja kaupmehi, haldjaid ja maa-aluseid, viikingeid ja loherahvast ning igasugu muud kirevat seltskonda lähedalt ja kaugelt.

Võetakse kätte muistsed relvad ja pannakse üürgama torupillid, aetakse vardasse pudulojuseid ja küpsetatakse neid iidsel moel.

Kassinurme mägedes asuva linnuse ümber elustub Mütofesti ajaks muistne kuningriik, milles toimetavad nii muinasajast kui muinasloost tuntud tegelased. Kuningana astub üles InBoil. Esinevad muusikud meilt ja mujalt, peetakse laata ja turniire, õpetatakse käsitööd ja muid kauneid kunste.

Huvilisi oodatakse töötubadesse

Mütofest 2007 kavas pakutakse rohkelt põnevat neile, keda huvitab muistne eluolu ja selle kajastus tänapäevas. Töötubades saab omandada erinevate tarbeesemete valmistamise kunste, õpitubades jagatakse teadmisi ruunimütoloogiast, soonetasumisest ja paljust muust. Maailmas ainus algupärast viikingimuusikat mängiv ansambel Krauka korraldab huvilistele ka Islandi viikingiaegse muusika õpitoa.

Seminarides räägitakse meie rahva mütoloogia kujunemise iseärasustest, jumalustest ja ka muistse maailmakäsitluse rakendustest tänapäevase vaba aja põnevaks muutmisel näiteks jutumängudega.

 

Muusika aitab olustikku tunnetada

Kõigil kolmel Mütofesti päeval toimuvad kontserdid. Esinejate valikul on lähtutud eesmärgist, et nende muusika aitaks kaasa muistse olustiku tunnetamisele ja tundmaõppimisele.

Kõlab viikingimuusika ja vanaislandi keel, esinevad Tyr Fääri saartelt ja Krauka Taanist, Läti torupillid (Auli) ja muistne meestelaul (Vilkaci), kodusemat regilaulu lasevad kuulda Oort ja Vägilased.

Celtic Circle toob meie kõrvu iiri haldjaliku muusika, mis kokku põimitud keldi legendide ja muinasjuttudega.

Mütofestilt ei puudu ka mõõduvõtmised vibulaskmisest mõõgavõitluseni, avamaalahingust linnuse vallutamiseni. Viimases saavad ka kõik huvilised juhendaja käe all kaasa lüüa.

Külalised kaugelt

Et rollimäng ja ajaloolise olustiku taaskehastamine meil Eestis üsna uued hobid on, siis on Mütofestile kutsutud ka samal alal tegelevaid organisatsioone väljastpoolt Eestit.

Rootsi taaskehastajad toovad Mütofestile omalt poolt Skandinaavia viikingimütoloogiat ja Hallhundid Soomest Kalevalast tuntud õhustikku. Mütofestis toimuval rollimängul põimuvad nende mütoloogiad kohaliku maailmakäsitlusega, nagu need võisid põimuda ka noil kaugetel aegadel, kus vastastikused kultuurimõjutused olid pidevad ja tihedad. Lisaks Rootsile ja Soomele on ajaloo taaskehastajad Mütofestile saabumas ka Lätist (Liivi hõimude esindajad) ja Leedust (Balti hõimud).

Huvi muistsete aegade vastu

On tõsiasi, et kogu maailmas on vastukaaluks kiirele üleilmastumisele ja linnastumisele üha enam pead tõstmas huvi püsiväärtuste ja juurte tundmaõppimise vastu. Nii ka Eestis.

Teadmaks, kes me oleme, kust tuleme ja kuhu läheme, mis on meis erilist ja miks on selline pisirahvus ja keel säilinud, ei piisa, kui käsitleme endi olemust ainult üleskirjutatud ajaloost lähtuvalt. Appi tulevad legendid ja lood tollest ajast, mil inimene suhestus ümbritseva keskkonnaga läbi kohavaimude ja ? maagia.

Mati Nuut

blog comments powered by Disqus