Mustveest valmis juba teine raamat

 

Teisipäeva õhtupoolikul esitleti Mustvee kultuurikeskuses linna teist raamatut, milles põhirõhk lähiminevikul ning kohapeal tegutsevatel asutustel ja organisatsioonidel. Tutvustatakse ka kõiki linna aukodanikke.

Idee panna kokku Mustvee raamat koorus 2009. aasta kevadistel mõttetalgutel. Talguid juhtinud Aive Tamm pani talguliste mõtted tallele. Alles 2010. aastal avanes võimalus Leader-programmist raha taotleda, siis kirjutas ta projekti, mis ka Jõgevamaa Koostöökojalt heakskiidu pälvis. Edasi tuli leida raamatu kokkupanijad.

“Kui mulle jalutas vastu Mustvee linnaraamatukogu direktor Laidi Zalekešina, sain tol hetkel aru, et kui tema seda tööd enda peale ei võta, siis raamatut ka ei tule. Õnneks läks Laidi “ärarääkimine” lihtsalt ja nii alustasimegi materjali otsimisega,” rääkis Aive.  

Palju kaasautoreid

“Meie Mustvee” kaasautoreid on palju, sest linnakodanikud tõid fotosid ja paljud olid lahkelt valmis mälestusi jagama. Toetuda sai ka varem ajakirjanduses avaldatule ning arhiivimaterjalidele. Väga paljude asutuste ja ettevõtete lähiminevik on lahti kirjutatud läbi nende töötajate silmade.

Mustvee linna aukodanik Liidia Soosaar ütles, et tema ootas seda raamatut pikisilmi. “Aga kui veel üks raamat peaks tulema, siis tuleks rohkem rääkida ka Peipsi järvest,” lisas ta.

Raamatu toimetaja Merike Kask Vali Pressist sai aga enda sõnul selgeks Mustvee lähiajaloo. “Nüüd tean ma Mustveest märksa rohkem kui varem,” tunnistas ta.

Üks raamatu koostajatest Aive Tamm rõhutas, et selle trükisega ei kuulutata lõplikku tõde, küll aga antakse edasi inimeste emotsioone. “Mustvees ei ole viimasel ajal koondatud infot linna tegemiste kohta. Taolises väikeses kompaktses kogukonnas on see väga oluline, sest aitab tõsta eneseteadvust ja  suurendada meie-tunnet,” lisas Tamm

Mustvee linnavolikogu esimees Marianne Kivimurd-Tarelkina kinnitas, et raamatuks kokku pandud killud Mustvee linna ajaloost on olulised. 

Rohkem hoolimist ja soojust

EELK Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer tunneb rõõmu kõige üle, mida tehakse Mustvee heaks ja arendamiseks. Ta loodab, et Mustvee elanikud hoolivad üksteisest rohkem.

“Mõtlesin ja küsisin endalt, miks on Mustvees tunda kahte äärmust – sära, headust, ilu ja samas vaenulikkust, vihkamist ja sallimatust teiste suhtes,” rääkis Haamer.

Tema sõnul on ka Mustvees nagu igal pool mujalgi enesekeskseid inimesi, kes mõtlevad ainult enda peale ja sellest lähtuvalt tahavad ka linna asju ainult oma soovi järgi korraldada. “Nad kahtlustavad alati, et keegi kusagil võtab midagi endale. Kui puudub usaldus, siis näeme igal pool halba,” nentis ta.

Eenok Haamer on Mustvees elanud ja töötanud 48 aastat.

“Ma olen tahtnud, et inimesed Mustvees usaldaksid üksteist. Mõnikord on see mind päris meeleheitele ajanud –  räägin ja räägin, aga see justkui ei ulatu nendeni, kes peaksid selle kõige üle otsustama. Olen tahtnud Mustvees nii vene kui eesti rahvast lähendada, et nad üksteisest vastastikku lugu peaksid. Samas tuleb kusagilt välja, et keegi tahab sihilikult süvendada seda vastuolu kahe rahvuse vahel. Sellest tulebki, et ühed kõlbavad, aga teised ei kõlba.”

Haameri hinnangul on Mustvee oma umbusaldustega volikogus saanud väga negatiivse kuulsuse. “Võib jääda mulje, nagu oleksid meil siin ainult rahulolematud ja vihkajad. Aga ei ole ju! Ainult mõningate inimeste isekus tuleb esile ning muudab pildi vääraks.”

Haamer märkis, et nagu uus Mustvee raamatki on särava kaanega ja kaunis, kajastab see täpselt linna tegelikku olemust. “Siin on palju sõbralikke ja häid inimesi, kes üksteist toetavad ja mõistavad ning on väga õnnetud selle paiga negatiivse maine pärast,” kinnitas ta.

EELK Mustvee koguduse õpetaja sõnul ei saa linn praegusest mainest niisama lihtsalt lahti. “Siia on vaja rahu ja mõistmist ning sõbralikkust.”

Aive Tamme sõnul sai materjali läbi töötatud tunduvalt rohkem, kui raamatu kaante vahele jõudis. Sellepärast võib loota, et tulemata ei jää ka kolmas Mustveed tutvustav raamat.

“Inimeste ja majade saatusi, mis kõik vääriksid raamatusse talletamist, on piisavalt,” tõdes ta.

Eelmine Mustvee raamat ilmus 1993. aastal ja selle koostasid Kersti Kuuse ja Väino Pommer.

Meie Mustvee

Koostajad: Laidi Zalekešina, Aive Tamm ja Janek Romanovitš

Toimetaja: Merike Kask

Trükk: Vali Press

Väljaandja: MTÜ Peipsikad

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus