Mustvees tutvustatakse vallasümboolikat

Mustvee linnaraamatukogus avatud näitusel saab tutvuda Mustvee valla sümboolika konkursile esitatud kavanditega, kuigi lõppenud konkurss uut vallasümboolikat ei andnud.

Mustvee vallavolikogu tunnistas nurjunuks omavalitsusele sümboolika valimiseks korraldatud konkursi. Asjatundjate hinnangul ei vastanud üksi töö heraldika nõuetele, mistõttu töid ei avalikustatud valla kodulehel.

Konkursi komisjoni esimehel, Mustvee kultuurikeskuse juhataja kohusetäitjal ja linnaraamatukogu direktoril Laidi Zalekešinal tekkis aga idee korraldada kavanditest näitus ja inimesed saaksid töödega tutvuda.

“Kavandite vastu oli väga suur huvi. Nii otsustasimegi need vaatamiseks panna. Ka mitmeid näitusekülastajad on öelnud, et parimatest parimat kavandit on väga raske välja valida,” ütles Zalekešina.

Omavalitsuste ühinemise koordinaatori ja Mustvee vallavalitsuse tänase arendusspetsialisti Katrin Rajamäe sõnul laekus konkursile 18 ümbrikku kokku 30 erineva kavandiga.

“Komisjon valis esimesel korral välja kolm kavandit ja teisel koosolekul lisaks veel kaks tööd, mis saadeti ülevaatamiseks Riigikantselei kohaliku omavalitsuse vappide ja lippude heraldikanõuetele vastavuse hindamise ekspertkomisjonile. Kaks kavandit ei vastanud nõuetele ja kolm vastasid heraldikanõuetele osaliselt. Kavanditel oli kõige rohkem kujutatud ankrut, kala, kirikukellasid ja mõõka. Päris paljudel kavanditel oli kujutatud mõnda elementi ühinenud viie omavalitsuse senistelt vappidelt,” rääkis Rajamäe.

Rajamäe märkis, et värvitoonidest olid üsna paljude kavandite autorid kasutanud musta värvi (küllap inspiratsioon Mustveest), aga ka sinist ja rohelist.

“Kõik autorid pakkusid välja ideid nii Mustvee valla vapi kui ka lipu jaoks,” lisas ta. “Kindlasti leidub tööde hulgast mõni selline, mida võiks kasutada piirkonna ürituste reklaamimisel. Komisjonis jäigi kõlama mõte, et ehk leiab mõni ürituse korraldaja või toote-teenuse pakkuja meeldiva sümboli. Sel juhul tuleks saada kokkuleppele kavandi autoriga idee kasutamiseks,” avaldas Rajamäe arvamust.

“Minu lemmikkavandiks on märgusõna “Uhaa” nime all konkursile saadetud väga vahva töö, millel kujutatud ka sibulat, Peipsi kala ja kurki. Ka see kompositsioon võiks ühes või teises variandis kasutust leida,” ütles Laidi Zalekešina. Tema sõnul oli kavanditel huvitav näha ka Avinurmet meenutavaid puidunõusid, Kalevipoja mõõka ja muidki Mustveele ja selle ümbrusele iseloomulikke elemente.

Arendusspetsialist Katrin Rajamäe märkis, et praegu pole Mustvee vallale uut sümboolikat veel tellitud, kuid komisjoni otsuse kohaselt võetakse lähimal ajal ühendust heraldik Priit Herodesega.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus