Mustvees tunnustati parimaid kodanikeühendusi

Neljapäeva pärastlõunal toimus Mustvee kultuurimajas Ühisnädala raames kodanikupäev, kus anti üle tunnustused parimatele Jõgevamaa kodanikeühendustele. Kõige rohkem auhindu sai tänavu Sadala Külade Selts.


Ühisnädal on kodanikualgatust ja -ühiskonda tutvustav nädal, mis toimus sel aastal seitsmendat korda. Ühisnädal kuulub programmi Eesti Vabariik 100 ja kannab üht juhtmõtet: 100 aastat kodanikuühiskonda, kodanike aktiivsust ja liikumist Eestis.

„Praegused kodanikeühendused on selgelt tugevamad ja aktiivsemad, kui need olid üle-eelmisel sajandil, nad suudavad palju paremini oma huvide eest seista, on selgemalt organiseerunud, sekkuvad aktiivsemalt avalikku ellu ja poliitikasse, nende maine on avalikkuses palju rohkem tõusnud ja nad on ka ise palju tegutsemisvõimekamad,” rääkis Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse kodanikeühenduste konsultant Kersti Kurvits pidulikul päeval.

Oluline on väärtustada ja tunnustada

Mustvee vallavanem Jüri Morozov rääkis oma sõnavõtus, et inimesed on võtnud südameasjaks teha oma kätega ära see, mida on kohapeal puudu või vaja lahendada. „Nii on meie riik pärast taasiseseivumist tasapisi saanud aina rikkamaks. Me teame, et see töö on paljudel puhkudel rutiinne, kurnav ja väsitav, ning oleme aeg-ajalt rääkinud, et säde silmis hakkab kustuma. Siinkohal tahangi öelda, et see on meie kõigi, nii riigi- kui ka vallavalitsejate ühine kohustus, et säde oleks silmis ning kõik meie inimesed tunneksid, et nad on äärmiselt vajalikud meie elu edendamiseks,” kinnitas vallavanem.

„Jõgevamaal on väga vähe ühendusi, kus keegi saab mingitki tasu selles tegutsemise eest. Nad panustavad oma vaba aega, isiklikke vahendeid ja vara ning teevad seda kõike kellegi teise jaoks, et teistel oleks parem. See on nende vabatahtlik panus, et meie ümber oleks elu huvitavam, parem ja põnevam. Sellepärast on oluline neid tunnustada, et nad ära ei väsiks ja edasi jaksaksid tegutseda,“ rääkis Kersti Kurvits.

Sõbralikkus ja järjepidevus

Sadala Külade Selts sai tänuüritusel nii 2018. aasta maakonna parima kodanikeühenduse kui ka Jõgevamaa aasta küla tunnustuse ning oli nomineeritud parima kodanikeühenduse projekti kategooriasse laululava ja lipuväljaku rajamisega Sadala rahvamaja juurde. Laululava ja lipuväljak koos viie lipumasti ja võidutulealtariga rajati kogukonnale ja Eesti 100. sünnipäevaks.

Sadala Külade Selts loodi 2004. aasta 13. mail. Kolmeteistkümne külaga seltsi eesmärgiks on vabatahtliku tegevuse edendamine Sadala piirkonnas, väärtustades ja arendades kogukondlikku koostööd, oma- ja rahvakultuuri.

„Emotsioonid on tegelikult laes ja sellest natukene läbi, sest eks me oleme püüelnud nende tiitlite poole, et oleksime ikkagi igati vääriliselt ka tunnustatud ja märgatud. Kui 15 aastat on tegutsetud, siis on see märkamine oluline, ja tänane juhatus on olnud oma ihu ja hingega selle töö juures,” rääkis Sadala Külade Seltsi juhatuse liige Pille Tutt.

„Meie seltsi ühtsus ongi selles, et pakume erinevate külade inimestele võimalust. Ühtsuse all peame silmas seda, et tullakse huviringidesse, sündmustele ja toetatakse eestvedajate positiivseid mõtteid. Kindel on see, et kõigi küla inimesteni me ei jõua, kuid pakume võimalust avalikel sündmustel osaleda. Ootame alati tagasisidet ja oleme valmis ka kriitikaks, sest see on edasiviiv jõud,” rääkis Pille, kelle arvates aitab ainult sõbralikkus ja järjepidevus ühte küla koos hoida ja sellel toimida.

Südamlikud ja soojad inimesed

Pille sõnul on ka varem mõeldud, et aasta küla võiks olla seotud sealse piirkonnaga, kuid varem ei kandideeritud seetõttu, et ei oldud jõu poolest valmis. „Ma ei saa öelda, et nüüd ka valmis oleksime, aga kui meid on esitatud, siis peame selle valmisoleku enda jaoks seadma. Eks ta toob meile suured kohustused, aga meil on hea meel, et järgmisel aastal saab selts viieteistkümne aastaseks ning Sadala ja Ookatku küla saavad 600. Nii et meil on järgmisel aastal mitu väärilist tähtpäeva. Selle toetusel lähme siis ka suurele Maapäevale Jõgevamaad esindama,” kinnitas Pille ning lisas, et järgmisel aastal läheb maakonnast läbi laulupeotuli, mis puudutab ka Sadala kõlakoda.

Kodanikupäeval oli kohal ka Artur Talvik, kes rääkis, millisena tema kodanikuühiskonda näeb. Lisaks sai maitsta torti ja Peipsimaa toitu ning juua samovaris valmistatud teed. Muusikalise vahepalana esinesid Ruthi laulustuudio lapsed ja Mustvee kultuurikeskuse naisansambel Rodnik.

„Inimesed, kes MTÜdes tegutsevad, on hästi soojad ja südamlikud ja nendega on alati tore kokku saada. Selline oma pere tunne on, saame iga aasta lõpus novembris kokku nagu oma sugulaste või heade tuttavatega,” rääkis 14 aastat kodanikeühenduste konsultandi ametis olnud Kersti Kurvits.

DEIVI SUISTE

 

2018. aasta kodanikupäeva tunnustatud:

Parim kodanikeühendus – Sadala Külade Selts

Parim kodanikeühenduste projekt – Avatud külaväravad 2018, Jõgevamaa Kodukandi Ühendus

Põltsamaa piirkonna parim kodanikeühendus – Pisisaare Spordiklubi

Jõgeva piirkonna parim kodanikeühendus – Kuremaa Külaselts

Peipsi piirkonna parim kodanikeühendus – MTÜ Logovest

Parim uus kodanikeühendus – Tapiku Külade Selts

Jõgevamaa sädeinimene – Riina Paluoja

Jõgevamaa aasta küla – Sadala külade piirkond

blog comments powered by Disqus