?Mul on praegu väljas kolm näitust, kahjuks ei jätkunud raame,? ütles fotograaf.
Peipsi-äärse rahva elu ja tegemisi kajastava näituse idee andis talle Põltsamaa kolleeg Väino Valdmann.
Näitusefotod on kogunenud nelja-viie viimase aasta jooksul Peipsi-äärsetesse küladesse Lohusuust Varnjani tehtud trettidelt. Pildistatud on inimesi, nende igapäevaseid tegemisi ja sellele piirkonnale omaseid nähtusi: sibulakuhjad, karakatitsad, kaluripaadid, võrgud jne. Enamik pilte on tehtud siiski viimase paari aasta jooksul.
“Peipsi ääres on sõbralik rahvas,? on Johannes Haav varem Vooremaale oma näitusepiltide tegemisest rääkinud. ?Sõimata seal pildistamise eest ei saa. Küll aga võidakse sulle hoopis midagi head pakkuda. Kolkjal näiteks küsis üks poolehektarist sibulapõldu kõblanud tädi, et kas ma sibulaid tahan. Kui vastasin, et tahan, tõi ta terve sületäie pealsetega sibulaid ? umbes nii, nagu lehmale heinu tuuakse.? Peipsi äär on sibula- ja kalamaa.
Johannes Haava sünnikodu on vaid kuue kilomeetri kaugusel Peipsist, seepärast pole ime, et teda miski ikka ja jälle selle järve poole tõmbab. “See kant on natuke unustatud kant olnud,? ütles ta. ?Aga samas nii rikka ja väärika kultuuripärandiga.?
Johannes Haava fotonäitus “Vanausulised ja teised Peipsi äärest? jääb avatuks augusti lõpuni.
RIINA MÄGI