Mustvees saab vaadata ikooninäitust

Mustvee kultuurikeskuse fuajees on septembri lõpuni avatud näitus kogukonna kultuurihuviliste naiste ja nende juhendaja Juliana Narõškina maalitud ikoonidest.

Kultuurihuvilised Alla Aganitš, Eha Anijago, Riina Müürsepp ja Lukija Suvorova alustasid ikoonimaalimise õppimist Peipsimaa muuseumi rajaja Veronika Kookmaa korraldatud koolitusel. Õpetajaks oli Külli Valk.

„Pärast seda kurust oli soov teadmiste ja oskuste omandamist jätkata. Meie juhendajaks sai Julia Narõškina, kes ise õpib restaureerimist ja maalimist Moskvas. Koolitused toimusid Peipsi gümnaasiumis iga nädal kolm tundi,“ ütles Riina Müürsepp. Tema sõnul valiti koos juhendaja Narõškinaga välja paarkümmend ikooni, mis sobivad näitusel tutvustada.

„Ikoonide maalimiseks kasutasime traditsioonilist munatempera värvi. Lähtusime õpetaja soovitusest, et ikoone tuleb maalida südamega ja selle protsessi ajal ei ole hea mõelda kõrvalistele asjadele. Samas on ikoonimaalimine igati hingekosutav ja stressimaandav tegevus,“ ütles Riina Müürsepp.

Näitusel on ikoone Jeesus Kristusest, Jumalaemast aga ka Püha Nikolaist, kellele on pühendatud ka õigeusu kirik Mustvees. „Ikoone on maalitud nii kodude kaunistamiseks kui ka pühendatud kingituseks mõnele pereliikmele,“ ütles Riina Müürsepp.

„Soovime Juliana Narõškina juhendamisel ikoonimaalimist edasi õppida, et jõuda selles kunstis veelgi kõrgemale tasemele,“ lisas ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus