Mustvees räägiti lugusid

Mustvee kultuurimaja suures saalis toimus „Lugude ja muusikahommik”, kus esinejateks olid jutuvestja Piret Päär ja pärimusmuusik Kulno Malva. Üritus toimus üleriigiliste raamatukogupäevade raames ja seotuna rahvajuttude aasta teemaga.


„Üleriigilised raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus“ toimuvad alati oktoobri viimasel kahel nädalal. See on aeg, mil veelgi rohkem raamatukogusid nähtavaks ja kuuldavaks teha, näidata meil pakutavate võimaluste paljusust,” tutvustas Mustvee raamatukogu lasteosakonna raamatukoguhoidja Kristi Pukk.
Traditsiooniliselt algavad raamatukogupäevad ettelugemisega ja lõpevad maaraamatukoguhoidja päevaga, sinna vahele mahub palju huvitavat ja harivat. Tavaliselt on iga-aastased raamatukogupäevad pühendatud kultuuriministeeriumi kinnitatud teema-aastale, sellel aasta on digikultuuriaasta.
„Tore päev oli meil „Tuntud inimene raamatukogus“, kelleks kutsusime meie valla IT-spetsialisti Maiko Koorti ja kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina, et ühendada IT, kultuur ja raamatud. Palju positiivset tagasisidet sai meie Raamatuharakas, mille avasime 22. oktoobril,” ütles Kristi ja lisab, et Mustvee raamatukogu traditsioon raamatukogupäevade lõpetamisel on alates 2015. aastast rõdukontserdid, kus esinevad kohalikud muusikalised kollektiivid.
„Aga sellel aastal otsustasime teisiti. Traditsioonid ongi selleks, et neid muuta ja et Eesti Rahvakultuuri Keskus on 2020. aasta nimetatud rahvajutu aastaks, siis sealt hakkas mõte liikuma jutuvestja Piret Pääri suunas,” selgitas Kristi.
„Me alustasime juba varakult oma raamatukogupäevade kava koostamist ja võtsime ka Piretiga varakult kontakti, nii et meil ei olnud suurt probleemi teda jutustama saada.”
Piret Päär on lugude jutustaja, koolitaja, Eesti rahvajutud aasta 2020 korraldaja. Ta on jutustanud lugusid üle poole oma elust.
Kulno Malva esineb koos Piretiga, et pakkuda lugude vahele kuulajatele muusikalist jätku. Kulno mängis nii akordionil, karmoškal, torupillil ja viledel.
Nii Piret kui ka Kulno olid kuulajatega väga rahul, sest saalis valitses täielik hiirvaikus ja iga lugu kuulati suure huviga. Kui Piret küsis kuulajatelt, et mis on maailmas tähtis, et elus hakkama saada, siis pakuti nii tarkust kui jõudu, kuid Pireti arvates on see mõistmine, sest palju asju sa muuta ei saa ja siis tuleb seda lihtsalt mõista ja see aitab. „Rahvajutud, muinasjutud ja lood elust enesest võivad muuta maailma ja kohe kindlasti aitavad igas olukorras hakkama saada. Mustvee saal oli küll suur, ülimalt hea akustikaga ja kuulajatest õhkus intelligentsust,” tunnistasid Piret ja Kulno. „Oli ütlemata tore Mustvees olla.”
„Tavaliselt kui meil käivad kirjanikud lugejatega kohtumas, siis võtame ühendust ka koolidega. Anname võimaluse lastel ja noortel tulla huvitavate inimestega kohtuma. Seekord tulid 7. ja 8. klass ja usun, selle vaikuse põhjal, mis saalis oli, neile meeldis. Ka mina ise sain toreda elamuse osaliseks. On suur oskus panna inimesed ennast kuulama nii, et hing jääb kinni,” tõdes Kristi Pukk.
„Raamatukogupäevad on selleks aastaks läbi, ilmselt teeme väikse kokkuvõtte, et kuidas meil läks ja mida järgnevatel aastatel veel paremaks teha. Seoses haigusega jäi meil ära kohtumine Epp Petronega, aga selle plaanime korraldada novembris. Ja ongi käes jõuluaeg, siis juba uued plaanid ja huvitavad tegemised.”

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus