Mustvees kestab jõuluaeg

Kui uue kalendri järgi lõppes jõuluaeg 6. jaanuaril kolmekuningapäevaga, siis vana kalendri järgi jõuluaeg sel päeval alles algas. Nii nagu mõlemaid jaanipäevi, peetakse Peipsi-äärsetes piirkondades ka mõlemaid jõule kahe kohaliku rahva osavõtul. Kõrvuti on siinmail ju ajast aega elatud ja koos peetakse ka pidusid ning tähistatakse tähtpäevi.

Uue aasta ball

Vana kalendri jõululaupäev 6. jaanuar oli vaikne püha nagu jõululaupäev ikka, kui rahvas käis kirikus, istuti kodudes jõululauas ja söödi jõulutoite. Öösel vastu esimest jõulupüha lõppes paast. Esimene jõulupüha tähendab pigem perepidu, siis on kombeks käia kalmistul ja sugulastel külas.

Praegune jõulunädal on nagu tellitult ilus ja talvine. “Lumi oli tänavu nagu tõeline kingitus. Tekitab nii mõnusa jõulutunde,” ütles Mustvee kultuurikeskuse juhataja Valentina Jazõkova. Loodetavasti on väljas lumine ka ülehomme, mil kultuurikeskusesse kogunetakse traditsioonilisele uue aasta ballile.

Uue aasta peod on Mustvees alati olnud ühed suuremad ja lõbusamad aastas üldse, kinnitasid ka raamatukogutöötajad Laidi, Lukija ja Antonina. Kultuurikeskuse suur saal olevat alati rahvast täis. Pidu on laudadega ning söögid-joogid on kombeks kodunt kaasa võtta.

Seekordse uue aasta balli juhiks on kutsutud Samuel Golomb, tantsuks mängib ansambel Tallinnast. Esinevad tantsulapsed kultuurikeskuse laste tantsustuudiost Peipsi Täheke. Ka jõuluvana on lubanud peolt läbi astuda. 

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus