Mustvees avatud näitus kajastab laulupidude ajalugu

Mustvee raamatukogus avatud esimesest Eesti üldlaulupeost 150 aasta möödumisele pühendatud näitusel saab vaadata nende kultuurisündmustega seotud trükiseid ja meeneid erinevatest aegadest.


Kõige vanemaks eksponaadiks on näitusel 1877. aastal II Eesti üldlaulupeoks trükitud laulik, mille pööningult leidis Mustvee naiskoori Meeliko ja Avinurme naiskoori dirigent Maris Laht.

„Teeneka Avinurme koorilaulja Uno Jaska tütar tõi näitusele isa laulupeo mütsi, millele kinnitatud laulupeomärgid erinevatest aegadest. Vanim nendest pärineb 1954. aastast,“ rääkis näituse üks korraldajaid, raamatukogu lasteosakonna töötaja Kristi Pukk, kes ka ise Avinurme naiskoori laulja.

„Näitus kajastab meie koori tegevust mitmekülgselt. Mõnedki meened pärinevad näiteks Rakveres toimunud Punklaulupeolt,“ rääkis ta.

Näitusel on ka rahvarõivas naisekujud, mis kujutavad Avinurme naisi sellisena nagu nad kunagi laulupeol käisid. „Samuti on võimalik uudistada puidust topsi, mida laulunaised kaasa võtsid, et rüübata jooki, mis kustutab janu ja teeb lauluhääle veelgi selgemaks,“ ütles Kristi Pukk.

Väljapanekul näeb ka erinevate laulupidude sümboolikaga T-särke, kusjuures ka särke, mis valminud tänavuseks juubelilaulupeoks.

„Näitus tõestab, et Mustveest ja selle ümbrusest on laulupidudel käidud nende suursündmuste algusaegadest. Tänud raamatukogu naistele ja kõikidele, kes oma kodustest kollektsioonidest midagi väljapanekule tõid. Meeneid on näiteks näitusele toonud aktiivsed Mustvee kultuuriinimesed Mare ja Andres Kivimurd,“ ütles Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus