Mustvees avab esmaspäeval uksed taaskasutuskeskus

Mustvee kultuurikeskuse keldris tegutseva noortekeskuse ruumidele on leitud suveks, mil sealsed põhilised külastajad kusagil mujal koolivaheaega veedavad, hoopis uus rakendus – 3. juunil avab uksed taaskasutuskeskus.

Sellise keskuse vastu on huvi tundnud paljud Mustvee elanikud. Linnaraamatukogu direktor Laidi Zalekešina ütles, et kultuurikeskuses töötavad naised otsustasid üheskoos, et taaskasutus tuleb just nende katuse alla. Nii kraamisidki oma kappe kõigepealt just selle maja töötajad. Nad leidsid palju toredaid asju, mida tasuks teistega jagada, ning neid tõid  juurde teisedki.  

Tasuta heategevusprojekt

Asju saab loovutada tasuta ning keskusest võib neid kaasa võtta samuti tasuta. Rahaga Mustvee kultuurikeskuse keldriruumidesse asja pole, sest see on heategevus. Seda toonitas ka Mustvee kultuurikeskuse noortejuht Tiia Tarto, kes märkis, et keskusse pakutavad asjad peavad olema puhtad ja terved. “Keskus pole prügikast, kuhu võib oma sodi tuua. Aga kui tunnete, et näiteks mõnd riideeset on väga kahju ära visata, sest see on täiesti terve ja korralik ning mõni võiks seda veel kanda, siis tooge siia,” lisas ta.

Keskuse uksed on alates 3. juunist avatud esmaspäeviti, teisipäeviti ja kolmapäeviti kella kümnest kuni kella üheni ja ruumi saab siseneda otse õuest. “Väldime niiviisi üleliigseid silmapaare,” nentis Zalekešina, sest tema hinnangul tahavad inimesed keskuses olla omaette. Võib olla mõni häbeneb ja ei julgegi sealt midagi kaasa võtta, kui paljud teda jälgivad. Keegi ei pane ka kuhugi kirja, kui palju asju kaasa võeti. 

Suurte esemete jaoks napib ruumi

Keskusesse võib lisaks oma majapidamises üleliigseteks osutunud riietele tuua ka jalatseid, käekotte, toidunõusid. Samuti on võimalik jätta sinna infot endale mittevajalike laudade, toolide ja voodite kohta. Kohale pole neid mõtet tarida, sest noortekeskuses napib suuremate asjade jaoks ruumi. Inimesed saavad omavahel kontakteeruda ning mööblitükk leiab tõenäoliselt otse uue omaniku, vahepeal keskuses käimata.

Ka on keskuse töötajatelt juba küsitud, kas sinna saaks tuua ka mittevajalikke raamatuid. Raamatutega taaskasutuskeskus tegelema ei hakka, nende koduks tuleks ikka pidada hoiuraamatukogu Tallinnas,” ütles Laidi Zalekešina.

Veel ootab keskus voodiriideid, tekke, patju, mänguasju ja kõikvõimalikku pudi-padi. Kui meil oli kasutatud asjade turg, siis panime välja ka mõne kasti kasutatud riietega. Neid kaste sorteeriti usinalt,” rääkis Tiia Tarto.

Ta on mõelnud ka sellele, et võiks suhelda sotsiaaltöötajatega. Kui kellelgi juhtub õnnetus ja tal pole enam midagi selga-jalga panna, siis saab keskuses kokku panna paki kindla suurusega riideid või jalatseid, samuti toidunõusid ja muud vajalikku.

“Igas linnas on tegelikult oma taaskasutuskeskus olemas ja ka Mustvee vajab seda,” on Tarto veendunud. 

Oodatakse heatahtlikku suhtumist

Tema veendumusel peaksid inimesed suhtuma taaskasutuskeskusesse heatahtlikult. “Ei maksa oodata, et me teeme siia tohutu komisjonikaupluse ning hakkame raha kasseerima ja kellegi eest müügitööd tegema,” kinnitas naine.

Laidi Zalekešina sõnul tahavad nemad oma algatusega pakkuda linnarahvale midagi vajalikku.

Taaskasutuskeskusest leiab midagi ka mõne stiilipeo tarvis. Kui vahel on mõnda riideeset hädasti vaja, aga kusagilt pole võtta, siis tasuks keskusest läbi astuda. “Paljud tulevad kultuurikeskusest küsima, et äkki on meil kostüümilaos midagi sobivat, aga ega meil üldiselt suurt valikut pole,” tunnistas Tarto.

Esialgu jääb keskus avatuks vaid suvekuudeks. Kuidas edasi tegutsetakse, pole veel otsustatud.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus