Mustvee turul häirib kauplemist ja ostmist tolm

Mustvee turul liiguvad otse sealsete kauplejate ja ostjate vahel lisaks inimestele ka sõidukid. Turuplats pole asfalteeritud ega kaetud muu tolmuvaba kattega, seetõttu lendavad turuliste vahel kuival ajal tolmupilved ja märjemal ajal laiutavad keset platsi hiiglaslikud poriloigud. Linn otsib koostöös platsi omanikuga olukorrale lahendusi.

Toimetusse helistanud anonüümseks jääda soovinud Mustvees elava mehe sõnul ei saa tema kuidagi rahul olla oma kodulinna turu olukorraga. “Seal valitsevad antisanitaarsed tingimused,“ pahandas mees. “Minu hinnangul oleks viimane aeg turuga midagi ette võtta. Teepoolne värav tuleks seal autodele läbipääsuks sulgeda,“ pakkus ta välja. Helistaja sõnul võiks probleemi lahendamisse sekkuda ka Terviseamet. “Turu teema on aeg-ajalt tõstatutud, kuid tulemust ei ole,“ oli mees nördinud. 

Tolm segab nii kauplejaid kui ostjaid

Käisime hiljuti uurimas, kuidas läheb kauplejatel ja ostjatel Mustvee turul. Olime kohapeal reedel ja rohkesti ostjaid ning kauplejaid ei kohanud. Küllap oli ostjate ja müüjate vähesuse üheks põhjuseks ka suviselt palav ilm. Ent kohapeal saime inimestega vesteldes teada, et laupäev on õige kauplemise päev ja siis liigub turul ka kõige rohkem rahvast.

Otse turu värava kõrval värske juurviljaga kaubelnud Mare lausus, et tema pole mitte just sagedane turul kaupleja, kuid praegu käib Mustvee turul kauplemas paaril-kolmel korral nädalas.

“Tolmuga on siin tõesti tõsine probleem. Autod sõidavad väravast turuplatsile. Valesti on see, et siia ei sõida sisse mitte ainult turul kauplevate inimeste autod, vaid turuväravast käiakse ka ehitusmaterjalide kauplusesse. Territooriumi tagumises osas on olemas kaks väravat ja kaupluse juurde sõitvad masinad võiksid küll neid kasutada. Autoga kauplusesse minevad inimesed võiksid jalgsi läbi turuplatsi kõndida, kuid mis teha – tänapäeva inimene on ju mugav.

“Loomulikult ei tohiks siin autod sõita, aga mis me teha saame. Hea, kui siin oleks ainult jalgvärav. Oleme sellel teemal ka turu juhatajaga kõnelenud, kuid mis temagi teha saab,“ jutustas Mare.

“Mina käin siin müümas ainult suvisel ajal,“ lausus juur- ja aedviljaga Voorelt Mustvee turule tulnud Asta. Tema hinnangul ei tohiks turule müüma tulnud inimesed müüa kaupa mitte autodelt, vaid võiksid turuplatsile siseneda ainult kauba peale- ja mahalaadimiseks.

“Tolmu on siin tõesti palju. Samuti peaks turul müük olema korraldatud selliselt, et juurvilja müüjad asuksid kõik ühes kohas,“ arutles Voorelt kauplema sõitnud naine.

Parim kauplemise päev on Asta sõnul ikkagi laupäev, sest siis liigub turul kõige rohkem inimesi. Proua Asta sõnul ei saa ka kohalik juhataja turul valitsevate probleemidega midagi ette võtta, sest temale teada olevalt asub turu omanik hoopis Tallinnas. 

Ostjad soovivad rohkem aiasaadusi

Turule naabermaakonnast Ida-Virumaalt sisseoste tegema sõitnud Väino ütles, et Mustvee turg on päris asjalik koht, kuid argipäevadel võiks seal tema arvates rohkem rahvast käia. “Samas mind kui ostjat rahva vähesus ei sega. Mis tolmamisse puutub, siis võib-olla peaks turuplatsi kuival ajal kastma. Aga teepoolset väravat vist päris kinni panna ei saa, sest kauplejate masinad peavad ju sealt turuplatsile pääsema. Samas toiduainetele on tolm kindlasti ohuks,“ tõdes Väino.

“Minu jaoks on see turg siin valiku poolest kesine,“ lausus Mustvee kandis maakodu omav tallinlane Tiit. “Ootaksin suvisest turust natukene rohkem kui siit tegelikult saab. Maakohas ei peaks minu hinnangul nii palju riideid müügil olema nagu siin näha võib. Samas peaks siin müügil olema kõik talusaadused, mida praegu juba aiast ja põllult saada on. Kuid ostu ma siiski juba tegin, sest kõht nõuab ju oma, “ avaldas oma arvamust tallinlane Tiit, viidates samal ajal käe otsas olnud kartulivõrgule.

“Mustvee turul peaks kindlasti ka kala müügil olema. Tegelik olukord on selline, et enne saab kala Tartu turuhoonest kui Mustvee turult,“ kirjeldas ta. 

Masu annab tunda

Mustvee turu brigadir Maria Valdek ütles, et tema juures käivad turul kauplevad inimesed reedeti ja laupäeviti. Ülejäänud päevadel toimub kauplemine ainult turul asuvates hoonetes. “Kas selle paari päeva pärast nädalas, mil siin turul väljas müük toimub, tasub ikka väravat sulgema hakata,“ ei toetanud Maria Valdek kavatsust teepoolne värav  sõidukitele turuplatsil liiklemiseks sulgeda.

“Juurvilja müüjaid on Mustvee turul üsna vähe. Mõnel päeval on neid ainult kolm, kuid on ka selliseid päevi, kus pole ainsatki juur- ja aiavilja müüjat. Kevadeti on ka üksikuid lillede ja lilletaimede müüjaid,”rääkis Maria Valdek.

Turu brigadir tõdes, et kauplevate inimeste vähesuse tõttu tuleb võib olla turg üldse edaspidi sulgeda. Talvel kulub hoonete kütmiseks palju raha, kuid sissetulekud on seejuures kauplejate ja ostjate vähesuse tõttu kasinad.  “Sügisel plaanib neljast riiete müüjast kaks Mustvees tegevuse lõpetada,“ rääkis Valdek.

Kui jutt kala müügini jõudis, lausus Maria Valdek, et kala müümiseks tuleb teha päris tõsised investeeringud, kuid samas on ostmine Mustvee turul tagasihoidlik. Kui Valdek seitsme aasta eest Mustvee turuga tegelema hakkas, läks seal kolmel esimesel aastal päris hästi. Siis algas langus. “Ilmselt on inimestel nüüd raha vähem kui enne. Ilmselt on siin ka tööealine elanikkond aastate jooksul väiksemaks jäänud,“ arutles ta.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus