Mustvee raamatukogu seina kaunistab maal

Teisipäeva hommikul avati Mustvee linnaraamatukogus lisaks merekultuuri aastale pühendatud kalapüügivahendite püsiekspositsioonile ka seinamaal, mille valmistas kohalik kunstnik Anu Raudtits.


Mustvee linnaraamatukogu direktor Laidi Zalekešina tunnistas, et tühi nurk häiris neid juba ammu. “Teadsime, et Anu Raudtits on ka varem lasteaias töötades seintele maalinud. Sellepärast julgesime teda paluda, et ta meie seinale ühe ilusa merepildi maaliks,” rääkis ta.

 Miks just meri, aga mitte järv, sellest saab aru siis, kui vaadata raamatukogu aknast välja – Peipsi järv paistab sealt kenasti kogu oma ilus ja hiilguses kätte, seepärast polnudki mõtet seda veel ka seinale maalida.

Anu Raudtits ütles, et ta pole kunstnik, vaid lihtsalt maalermeister. “Joonistasin siia täpselt sellise pildi, nagu raamatukogutöötajad tahtsid,” tunnistas ta.

Anu täiendas maali paberist kajakatega, kleepides need seinale. “Nüüd on meil ka 3D,” naljatas ta. Tegelikult oli töö talle paras katsumus, sest nii suurt seina polnud tal kunagi varem tulnud täis maalida. “Nad tõid mulle ainult neli värvi – sinise, valge, kollase ja pruuni, ja ütlesid, et poes rohkem polnudki,” ütles Raudtits.

Tema sõnul tuli töö üsna kiiresti valmis teha, kuid õnneks oli tal aega pilt hoolega läbi mõelda. Naine tunnistas, et talle meeldib väga kive ja vett joonistada. “Et pildile tulevad kivid, see oli sada protsenti kindel,” kinnitas ta.

Anu Raudtits töötas varem Mustvee lasteaias. Seal tuli tal pragulised seinad päris proosalistel põhjustel täis joonistada. “Seinad oleksid muidu lihtsalt koledad välja näinud. Tegin suured ajapuud, joonistasin lastepäraselt.”

Mustvee raamatukogus oli talle enda sõnul kõige raskem varjude joonistamine. “Tahtsin need teha veidi ruumilisemaks, kui värv ära kuivas, siis tuli uuesti täiendada, enne kui rahule jäin,” rääkis ta.

Algul soovisid raamatukogutöötajad seinale tormist merd. “See oli minu jaoks väga raske ülesanne, piirdusin vahuste laineharjadega.”

Mustvee linnapea Max Kaur rõhutas, et Peipsi järv ongi Eesti idameri. “Me oleme selle üle väga uhked,” kinnitas ta.

“Raamatukogus on see juba teine seinamaal, sest ka lasteosakonnas on meil seinal Peipsi kalade pilt,” ütles Zalekešina. Kalad joonistas sinna Tartu kunstnik Margus Lokk.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus