Mustvee pritsimees Feodor Aganit? pälvis päästeteenistuse aumärgi

Tänavune suvi oli päästjatele eriti pingeline ja töörohke: vihmavaene aeg ? igast tahtmatult või meelega jäetud sädemest tõuseb leek. Üksnes Jõgeva maakonnas kustutati 115 kulu- ja seitse metsapõlengut, üle Eesti oli aga tuhandeid maastikupõlenguid. Neist üks suurim ja vaevanõudvaim oli Ida-Virumaal möllav metsa- ja rabapõleng. Illuka vallas Agusalus puhkenud metsatulekahju läksid juba samal päeval lämmatama ka pritsimehed oma tulekustutamisautoga Mustveest, paar päeva hiljem lisandusid neile Põltsamaa ja Jõgeva mehed.

“Oli liiga kuum ja kuiv ja mets põles kõvasti. Kustutad ühes kohas, saad juba tule lämmatada, kui tuleb uus käsk minna järgmisse tulekoldesse. Helikopterilt jälgiti, kus uued kolded ja kuhu vaja kiiremini minna. Mustvee komando mehed käisid seal peaaegu kuu aega ? esialgu ööpäev metsas, siis päev puhkuseks ja jälle depoosse tuletõrjevalvesse ja uuesti tagasi Illukale metsa kustutama. Rahvast on meil vähe, üks masin oligi seal pidevalt, nii et kerge polnud meil kellelgi,” nentis meeskonnavanem Feodor Aganit? ja meenutas: “Tulime just metsast, kui tuli teade, et Kasepää kolmnurgas põleb kulu ja kaks maja on ohuolukorras. Kohale jõudes oli küll tunne, et neid hooneid ei suuda me enam päästa, ainult kaks meest meid oligi. Kulu põles ikka väga kõvasti, kuid saime leegid lämmatada ja majad jäid alles. Oli päris hea tunne, kui hiljem tuldi meid tänama, et tegime tublisti head tööd. Ega see päästetöötajate palk ole kuigi suur, ja siis ongi meeldiv, kui inimesed näevad, kuidas meie töö käib ja et suudame neid päästa. Loomulikult on lisaks palgale ka tunnustusel ja tänul oma tähtsus. Vähemalt minu vahetust on tulnud igal aastal keegi abi eest tänama või saatnud tänu päästeteenistusele Jõgevale või Lõuna-Eesti keskusse Tartus.”

Päästeteenistuse Medaliga tunnustatud Feodor Aganit? on tõrjunud tuld ka Vabatahtlikus Tuletõrjeühingus, päästeteenistusse tuli ta EPTst maaparandaja ametist. Jõgevamaalt käis Kurtna ja Agusalu metsapõlenguid kustutamas 40 päästjat. Neist 19 päästetöödel enim silmapaistnut pälvisid Päästeameti tänukirja, nende hulgas ka Feodor Aganit?i vend Viktor, kes töötab samuti Mustvee tugikomandos.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus