Mustvee linnaraamatukogus on kodu ootel kaks kassi

Kassid ja raamatud? Tean küll. Kass tuleb sageli raamatu peale pikutama, kui lugema hakkad. Mustvee raamatukogus ootavad kodupakkumisi kaks Mustveest leitud, seni koduta kassi. Üks neist on seal juba üle kuu, teine kolis sisse eile.


„Läheb kenasti – tänavalt sooja pääsemine, see on ju suisa paradiis,“ rääkis esimese kassi käekäigust raamatukogu juhataja Laidi Zalekešina. „Oli kolme pojaga ära visatud. Meil olnud vist juba kuu aega. Valla väärteomenetleja püüdis nad kinni, üks tema poegadest sai päriskoju ja kaks on Tartus hoiukodus.“

Kas hulguskass on haruldane? „Vaat ei ole,“ vastas Laidi. „Teen koostööd Kassiabiga ja Merle Torimiga MTÜst Paita Mind. Nad sätivad sisse kasside turvakodu Vaimastvere kanti. Seal on ka Mustvee kasse.“

MTÜ Paita Mind hoole all on juba üle 70 kiisu. Praegu rajatakse Vaimastvere lähedale kasside turvakodu, kuid veel ei ole maja veel kassidele sobilik. MTÜ eestvedaja Merle sõnul otsivad vabatahtlikud alles remonditööks materjale.

„Me oleme steriliseerinud täiskasvanud kasse ja neid, kel toitja olemas, ka tagasi tänavale lasknud. Nad vähemalt ei paljune seal. Mõnele oleme leidnud kodu, mõned on sellised, et puudutavad rohkem hinge, nemad oleme võtnud raamatukokku. Kassimamma, kes meil kodunenud ja praegu steriliseerimise järjekorras, on meil kolmas. Hall kass, kes eile tuli, neljas,“ rääkis Laidi Zalekešina.

„Mullu laada ajal raamatukogus olnud kass leidis just siis omaniku. Päris esimesse raamatukogu kassi armus lugeja,“ rääkis raamatukogu juhataja oma hoolealuste käekäigust.

Ka Siimusti raamatukogus elab kass. „Ta on siin elanud alates 6. jaanuarist 2017, seega saab kaks aastat. Toodi puuriga, et mida teha, üks mahajäätud loom, ilmselt mitte väga noor,“ meenutas Tiina Mihhailova. „Ta on väga arglik. Seni olen vaid mina tema usalduse võitnud. Kiti on nimi, arvas vanahärra, kes kassi varem toitis. Kui ta steriliseerimisele viisime, arvas arst, et kolmeaastane, seega nüüd viie ligi,“ rääkis Tiina oma praegusest hoolealusest. Küsimusele, kas raamatukogukassile uut kodu ka otsitakse, vastas Tiina: „Kui väga hea kodu saaks. Ta sobib üksikuks kassiks, on väga malbe, ei roni mööda laudu, lepib vähesega, võib tundide kaupa ühe koha peal istuda. Ilmselt sobib vanemale inimesele seltsiliseks. Kiti ei salli lärmi ja jooksmist, laste eest peidab ennast ära.“

Siimusti raamatukogus on varemgi kasse olnud. „Kõige esimene kass sattus raamatukokku üle viie aasta tagasi. Jäeti maha, kui pererahvas teise linna kolis. Nuttis kogu suve ümber kortermaja, keegi ei tahtnud. Lõpuks, septembris tõin raamatukokku ‒ ehk Siimustis keegi halastab. Astrid Lindgreni sünnipäeval (14. novembril) sai poja, kellest kasvas tohutu suur sinine kass. Poiss sai kastreeritud, ema steriliseeritud. Poiss leidis kodu Pärnumaal.

Praegu ootavad uut kodu need nurrmootorid.

Mustvee linnaraamatukogus Tillu – umbes kolmeaastane emane, saab reedel steriliseeritud.

Loodetavasti saab oma vanasse koju  tagasi isane kastreerimata sinakashall hurmur.

Siimusti raamatukogus elab umbes viieaastane Kiti, kes on väga arglik, kardab lärmi ja lapsi ning sobib pigem vanemale inimesele.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus