Mustvee linnaraamatukogu pälvis aasta teo tiitli

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing tunnustas mulluse aasta teo tiitliga Mustvee linnaraamatukogu kui mitmekülgset teenuse- ja kogukonnakeskust.


Mustvee linnaraamatukogu direktori Laidi Zalekešina sõnul võikski üks väike raamatukogu võtta võimalikult palju lisateenuseid, et olla oma kogukonnas nähtav ning jääda haldusreformi tuultes n-ö vee peale. “Kui raamatukogus käib inimesi nõustamas pangatöötaja, jagatakse turismiinfot ning vahendatakse kuulutusi kohalikku lehte, siis ei nõua see suurt pingutust, kuid teeb nähtavaks ja vajalikuks.”

Raamatukogu kui suur elutuba

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juht Katre Riisalu ütles rahvusringhäälingu uudistele, et hea raamatukogu peab olema rikkalike kogudega innovaatiline kogukonnakeskus. “Pärjatud raamatukogudes tegutsevad erinevad huviringid ja muuseumid, pakutakse lisaks kirjandusüritustele ka koolitusi ja käsitööringe. Kogu maailmas liigutaksegi nn elustiiliraamatukogude peale. Raamatukogusid kujundataksegi elutubade sarnaseks, mitte raamaturiiuleid täistuubitud ruumiks, et inimesed tuleksid, leiaksid oma raamatu ja laenutaksid raamatuid,” selgitas raamatukoguhoidjate ühingu esinaine.

Mustvee linnaraamatukogu töötaja Anu Otsa sõnul meeldis talle ühe nominendi ütlus, et kui teed tööd, mis sulle meeldib, siis sa ei käi ju päevagi tööl.

Laidi Zalekešina sõnul on ülioluline, et kõik üritused leiavad ka kajastamist. “Vahest pole üritus veel lõppenud, kui Anul on juba pildid facebookis. See annab väga palju juurde kui meie asjad on kõik avalikult nähtaval.”

Linna ainus avalik internetipunkt asub raamatukogus, seal on kuus arvutit ja WIFI leviala. Praegu aitavad raamatukogutöötajad ka avalikus internetipunktis paljusid inimesi, eriti vanemaealisi. “Näiteks käib inimene raamatukogus oma perekonnakroonikat koostamas, tal on kaasas pildid, mida ta palub skaneerida, et saaks need kohe oma sugulastele tagasi anda. Selleks peab olema tööl inimene, kes oskab aidata,” rääkis Anu Ots.

Tegutseb ainulaadne kaalumuuseum

Raamatukogus asub Mustvee turismiinfopunkt, kust saab abi nii majutuse, toitlustuse, vaatamisväärsuste kui ka giidi leidmisel. Huvilisi aitab ka puutetundliku ekraaniga infotahvel.

Raamatukogu juhtida on Eestis ainulaadne kaalumuuseum, kus on üle 120 erineva kaalu. Giidiga külastust saab tellida raamatukogust ja raamatukogutöötaja on ise giidiks.

Raamatukogul on oma facebooki konto ja atraktiivne koduleht. Anu Ots haldab facebookis Kaalumuuseumi ja Mustvee Piltides lehte, talletades niimoodi digitaalselt Mustvee linna ajalugu.

Kui Swedbanki pangabuss lõpetas Mustvees töö, siis jaanuarist 2016 käib raamatukogus panganõustaja kaks korda kuus kolmapäeviti kolm tundi.

Raamatukogus saab anda kuulutusi maakonna ajalehte Vooremaa. Laidi ja Anu on ka Mustvee linnalehe Peipsi Pealinna Leht toimetajad. Raamatukogu meiliaadressil võtavad nad vastu kaastöid ja annavad nõu uudise või reklaami tegemiseks.

Raamatukogu seinal avati 2016. aasta raamatukogupäevade ajal raamatute tagastuskast. Mustvee linnaraamatukogusse sisenedes saab uudistada seinal raamatukella, millel numbrite asemel raamitud pildid nii möödanikus kui ka tänapäeval ilmunud populaarsete raamatute esikaantest.

Kui Mustvee lapsed ütlevad vanematele (või vastupidi), et läheme presidenti vaatama, siis minnakse raamatukogu lasteosakonda, kus on 18. novembrist president Kersti Kaljulaiu ametlik foto. Lasteosakonnas on ka laste mängunurk, kuhu vanemad saavad oma lapse jätta seni kuni ise raamatuid valivad.

Raamatukogu huvitavad näitused ja üritused on samuti populaarsed. Inimesed löövad hea meelega kaasa, kui näitusele palutakse eksponaate tuua.

Ajalooraamatuid tuleb veel

Raamatukogu tähistas 2016. aastal oma 115. sünnipäeva, sel puhul ilmus raamatukogutöötajate Laidi Zalekešina ja Anu Otsa koostatud raamat “Mustvee raamatukogu aja lugu 1902-2016”.

Raamatukogu tegeleb kakskeelse kultuuri arendamisega, laenutajad ja ürituste külastajad on nii eesti kui vene keele rääkijad, raamatukogu külastavad nii vene kui eesti kooli õpilased, seega on raamatukogu saanud kahe kogukonna ühendajaks.

Raamatukogu on Mustvee linnas nähtav, kättesaadav ja atraktiivne – vajalik igale linna elanikule ja linna külastavale turistile.

Möödunud aasta töö eest pälvisid Jõgevamaa raamatukoguauhinna raamatukoguhoidja Ida Laidi Zalekešina ja Anu Ots.

Mustvee raamatukogu rõdult on antud juba kaks kontserti, muusika aastal muusikale pühendatud ning merekultuuri aastal merelaulude kontsert. Traditsiooniline rõdukontsert tuleb ka tänavu. Käesolev aasta on kuulutatud laste- ja noorteaastaks ning kindlasti tuleb midagi seoses laste ja noortega, mis täpsemalt, selgub mõne aja pärast.

Mustvee linnaraamatukogu töötajad ei puhka loorberitel, Eesti Vabariigi 100. ja Mustvee linna 80. sünnipäeva puhul tuleb kindlasti uus raamat, mille materjali Laidi Zalekešina ja Anu Ots praegu koguvad.

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing valis paremad

*Valiti 40 nominendi seast

*Tunnustati Tallinna ülikooli akadeemilises raamatukogus iseteenindusliku ööraamatukogu avamist

*Tartu kõrgemas kunstikoolis professionaalidele suunatud õpikeskuse väljaarendamist

*Aktiivne noor raamatukoguhoidja töötab Pärnus

*Parim maaraamatukoguhoidja kaasab kogukonda Luunja vallas Tartumaal

*Parim lasteraamatukoguhoidja ärgitab lapsi lugema Rakveres

*Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu teenetepreemia pälvis Lääne maakonna keskraamatukogu direktor Ilme Sepp.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus