Mustvee linnapäev tõotab tulla elamusterohke

 

Täna Mustvees hommikust südaööni kestval linnapäeval saab laadal osta ja müüa, elada kaasa muusikakollektiivide esinemisele, vaadata käsitöömeistrite tööd, osaleda spordivõistlustel ja mitmesugustel meelelahutuslikel mängudel. Kultuurikeskuses on avatud näitus, mis tutvustab Peipsiäärset vene kultuurielu 20. sajandi esimesel poolel.

Traditsioonilise sündmuse avab linnapea Mati Kepp, kes lubas soovida 71 – aastaseks saanud linna elanikele ja külalistele head peotuju ning ühtlasi kutsuda neid mõtlema ja teostama häid ideid Mustvee arendamiseks.

“Toonitan oma esinemises vajadust üksmeele ja sõbralikkuse järele, sest vaid siis jääb püsima Mustveele omane vaimsus,“ lausus linnapäeva õnnistav EELK Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer.

Linnpäeva laadaplatsi väravad avatakse hommikul kell kaheksa. Kaubandussündmuse korraldaja Mustvee Kultuurikeskuse kunstiline juht Elle Palm märkis, et Peipsi kalurid  pakuvad kala, rääbist küll tõenäoliselt, mitte, kuid koha arvatavasti küll. “Samuti on müügil Peipsiäärsetel põldudel kasvatatud kurk ja tomat. Küülikud, merisead ja teised väikeloomad sümpatiseerivad usutavasti kõikidele laadalistele, eriti aga lastele. Mõistagi ei puudu käsitöömeistrite tehtud suveniirid ja tarbeesemed,“ rääkis Palm.

“Meie toome liikmete käsitööloomingust laadale ka seinakaunistusteks sobivad dekoreeritud kalad ja lindude sööginõud, mis sobivad hästi koduaedadesse,“ märkis Mustvee naisteklubi president Laidi Zalekesina. 

Koduse kaubaga sai müügiplatsi soodsamalt

“Meie linnapäevade laat on kujunenud sedavõrd populaarseks, et kauplejaid tuleb ka kaugemalt. Näiteks seekord saabuvad kohale kaupmehed ka Saaremaalt, Tallinnast ning Lätist  Iseäranis on laadale teretulnud käsitöö, köögiviljade, kala ja teistegi Peipsi piirkonnaga seotud toodete müüjad, kellele oleme andnud kauplemispinna soodushinnaga. Et linnapäevade korraldamiskulud kokku saada, peame aga ka laadale lubama tööstuskaubamüüjad,“tõdes Elle Palm.

Laululaval ja Peipsi rannikul

Hommikupoolikust kontserti Mustvee kultuurikeskuse laululaval sisustavad Mustvee Puhkpilliorkester ja teisedki Peipsi pealinna isetegevuslased. Külakosti toob rahvakunstikollektiiv Narvast.

Sportlik-meelelahutuslikke mänge lastele viib linnapäevadel läbi  Mustvee Spordiklubi eestvedaja Janek Romanovitš. “Nagu varasematel linnapäevadel saab ka seekord Peipsi rannas teoks minijalgpalliturniir, kuhu on registreeritud võistkonnad Mustveest, Jõhvist, Kallastelt, Kolkjast, Tartust ja Tallinnast,“ teatas spordiürituse korraldaja Mustvee Vene Gümnaasiumi direktor Jaan Rahuküla  

Peipsiäärsel platsil presenteerivad oma tegevust käsitöömeistrid. Puuskulptuurid toob kaasa vigursaagija Taavi Pirk Pala vallast. Oma tööd tutvustab sepp Alatskivilt. Järvel toimub aga erinevate mõõtmete ja väljanägemisega veesõidukite demonstratsioon.

Linnapäevade ajal on avatud Mustvee kultuurikeskus, kus saab esimest korda vaadata kultuuriseltsi Pritšudje korraldatud näitust Vene kultuurielu 20. sajandi esimesel poolel.

Näituse avab Pritšudje esinaine Zinaida Palk  

“Välja on pandud üle poolesaja haruldase foto kultuuri-, haridus- ja käsitööseltside tegevusest ning kodumajanduskursuste osalejatest Mustvees, Kallastel, Lohusuus ja teistes Peipsiäärsetes külades. Peipsi piirkonnas oli väga palju selliseid seltse. Mitmetel fotodel näeme ka omaaegseid kultuuri-ja usuüritusi,“ rääkis Mustvee kultuurikeskuse juhataja Valentina Jazõkova.

“Tõime näitusele ka vene naiste ja meeste rahvarõivaid  Mustvee Koduloomuuseumi kollektsioonist. Ühe lapitud särgi tõin näitusele tõestamaks, et meie esivanemad olid väga ökonoomse mõtlemisega, mistõttu vanu rõivaid ei hakatud kohe ära viskama, vaid püüti veidi parandades taas kasutamiskõlblikuks muuta. Kindlasti mõjub näitusel stiilselt ka vanaaegne samovar,“ ütles ta.

Valentina Jazõkova sõnul näidakse kultuurikeskuses ka videofilmi Lääne-Siberi vanausulistest.

Öödiskoga koiduni

Linnapäevade lõpuürituseks on Mustvee suvekantri& öödisko, kuhu pääsemiseks tuleb ka pilet lunastada. Meelelahutust pakuvad Palamuse linetantsijad, ansamblid Lõõtspillipoisid ja Teine mees ning Kiviõli noormees Dima Kurilov, kes osalenud ka telesaates “Eesti otsib superstaari“. Koiduvalgusesse viivad aga pidutsejad diskorid DJ Macc ja Imre Mihhailov. 

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus