Mustvee jõe äärest leiti meditsiinijäätmeid

Keskkonnainspektsioon leidis septembri algul Mustvee jõe äärde jäetud meditsiinijäätmeid, peamiselt on tegemist füsioloogiliste lahustega.


Keskkonnainspektsiooni Jõgevamaa büroo juhataja Dora Kukk ütles, et tegu oli 2000 ml kotikestega, milles on olnud lahus nimega „lockolys-clucos“, ehk tegu on suure tõenäosusega lahusega, mida kasutatakse neerupuudulikkuse korral.

„Põhimõtteliselt saavad inimesed taolisi lahuseid ka kodus kasutada ja lahust võib kuluda sõltuvalt haigusest ja ravist 3–5 kotti päevas,“ tõdes Kukk.

Tõenäoliselt eraisikule kuulunud prügi

„Lahusekotid on etikettide järgi otsustades pärit aastatest 2001–2007, pakitud kenasti virna kasvuturba kottidesse, seega on suure tõenäosusega tegu eraisikult pärinevate jäätmetega. Meditsiiniasutused oleks need pakkinud meditsiinijäätmete jaoks mõeldud kollastesse kottidesse või siis äärmisel juhul prügikottidesse,“ rääkis Kukk.

Jäätmekotid olid osaliselt sammaldunud, mis viitab sellele, et nad on seisnud pikemat aega looduses, kusagil keldris või kuuris.

„Ümbruse järgi hinnates on jäätmed olnud looduses vähemalt paar aastat, kuna kotte katsid eelmise ja võib-olla ka üle-eelmise aasta lehed, samuti olid kõrval olnud muude jäätmete pakendid rabedad ja pudenesid. Lisaks meditsiinijäätmetele oli nimetatud hunnikus ka vanu piimapakke, millel hind kopikates. Samuti leidus seal vanu pudeleid,“ ütles Kukk.

Loodusest leitakse erinevaid jäätmeid

„Me ei oska praegu öelda, kas selle info põhjal on võimalik jäätmete omanikku või viijat kindlaks teha (omanik ja viija ei pruugi olla üks ja sama inimene), aga püüame selgitada nii palju kui võimalik. Kui kellelgi on infot, kuidas ja kust need jäätmed võisid metsa alla sattuda, siis saab sellest teada anda valvetelefonile 1313 või e-postiga 1313@112.ee,“ selgitas Kukk.

Taolised leiud ei ole igapäevased, ehkki metsa alt ja loodusest leiab pahatihti erinevaid jäätmeid alates majapidamises tekkinud jäätmetest kuni ehitus-lammutusjäätmeteni välja. Erinevate koristustalgute käigus leitakse loodusest igasugust prügi ja prahti.

Meditsiinilised jäätmed, ravimijäägid ja muu selline tuleb kindlasti viia jäätmejaama. Jäätmejaamade, neis vastuvõetavate jäätmete ja hindade kohta saab vaadata näiteks aadressil kuhuviia.ee. Kindlasti saab vajalikku infot ka kohalikust omavalitsusest.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus