Mustvee aasta ema Riina Pajula emadepäev möödub oma pere keskel

Mustvee aasta ema ja Jõgevamaa aasta ema tiitli nominendi Riina Pajula emadepäev on alati väga perekeskne.


Riina on üles kasvatanud kaks tublit tütart, ta on hea vanaema oma neljale lapselapsele, leides alati aega nendega tegelemiseks. “Lapsed õnnitlevad mind alati ja kui võimalik, tulevad kõik emadepäeval koju. Nii lapsed kui ka lapselapsed,” tõdes ta.

“Sööme kooki ja alati on lastel ka üllatus varuks,” lisas naine. Kui pole just isetehtud kooki, siis ostetakse see poest, aga alati on laual midagi väga head. Tavaliselt ollakse kodus ja kui kõik on koos, siis ei tahetagi enam kuhugi välja minna. “Nii harva kui me kõik kokku saame, siis istume oma pere ringis ja räägime, mis keegi vahepeal teinud ja kuidas on läinud. Juttu jätkub pikemaks ajaks,” tunnistas ema.

Väga tublid lapsed ja lapselapsed

Riina Pajula ütles, et tublisid emasid on Mustvees palju. “Minu jaoks oli see väga suur üllatus ja ma olen väga tänulik neile, kes mind esitasid,” lisas ta.

“Minu tütred on väga tublid, neil on kõrgem haridus. Noorem tütar käis keskkooli ajal Ameerika Ühendriikides vahetusõpilaseks, ta on lõpetanud Tallinna tehnikaülikooli ja saanud magistrikraadi. Algul õppis ta informaatikat, kuid magistriõppesse läks õppima äriinfotehnoloogiat. Lisaks õpib ta praegu rõivadisaini. Kui tema teine tütar veidi suuremaks kasvab, saab ema ka selle kooli lõpetada. Et pere elab Tartus, on Tallinnas kooli lõpetamine väikese lapse kõrvalt keeruline.”

Pajulate lapsed käivad tihti kodus ja aitavad vanemaid nii palju kui nad suudavad. Vanaema Riina hoiab mõlema tütre lapsi nii tihti kui on vaja.

Pajulate vanem tütar on lõpetanud Tartu ülikooli riigiteaduste eriala ja Pärnu kolledžis turismikorralduse eriala. Tal on kaks poega, vanem poeg õpib juba Miina Härma gümnaasiumis, noorem käib veel lasteaias. Vanem tütar tegeleb nüüd peamiselt oma firmaga. Et pere elab Ülenurmel ja laps käib linnas koolis, tuleb vanematel paraku palju kodu ja linna vahet sõita.

Töö linnavolikogus pole meelakkumine

Riina Pajula on aktiivne ka väljaspool pereringi. Riina on Mustvee linnavolikogu esimees ja volikogu revisjonikomisjoni liige.

“Kohalikus poliitikas osalemine on olnud küllalt väsitav. Olen palju ohverdanud, minu oma firma kannatab selle tõttu, et mul pole aega,” tunnistas naine.

Pärast eelmisi kohalike omavalitsuste valimisi oli Riinal võimalus kohalikus poliitikas aktiivselt kaasa lüüa ja naine otsustas anda endast parima. “Võib-olla pole ma saanud sada protsenti pühenduda, sest igale poole lihtsalt ei jõua,” nentis ta. Oma südames oleks ta tahtnud rohkem pühenduda linna arengule, kuid kusagil on siiski piir ja oma ettevõtet ei saa sinnapaika jätta. Esimesed poolteist aastat oli tema jaoks väga raske aeg. Tagasilööke oli omajagu. Opositsioon tegi oma tööd ja seda ta peabki tegema. See paneb ka koalitsiooni tööle. “Küsisin endalt mitu korda, miks mulle seda kõike vaja on, lihtsam olnuks ju oma tööga edasi tegeleda,” märkis naine.

Uue loodava Mustvee valla volikokku Riina küll kandideerib, kuid kui ta valituks osutub, siis ühtegi vastutavat kohta ta enam vastu ei võta. “Ma võin töötada vallavolikogus, aga ühtegi juhtivat kohta ma ei igatse. See on väga suur töö ja eriti kui vald on viis korda suurem, siis seal peavad inimesed olema kohapeal ja tegelema ainult selle tööga. Ma ei näe võimalust, et juhin oma firmat ja selle kõrvalt ka valda, see ei tule kõne allagi. Oma mõtetega võin kaasa aidata, selleks olen ma valmis,” lisas ta.

Ehitusplaane vaeti mitu aastat

Riina Pajula on tõestanud end ka eduka ettevõtjana. Pajulate perefirma osaühing Pajula avas 2015. aastal Mustvees hotelli Ankur, millega pälvis konkursi Jõgevamaa tunnustab hea piirkonna edendaja 2015 laureaadi tiitli.

Hotellist olid Pajulad juba ammu mõelnud ning plaanisid selle esialgu ehitada Peipsi äärde. Kuid kui nad olid käinud oma Mustvee kesklinnas asuva ärihoone pööningul, said aru, et pole mõtet väärtuslikku pinda niisama tühjana hoida. Siis loobuti järve äärde majutuskoha rajamisest, seejärel hakati tegema projekti ning taotlema kõiki vajalikke lubasid.

Üheteistkümne numbritoaga hotell avati Mustvee kesklinnas 2015. aasta novembri lõpus. Hotelli mahub kokku ööbima kuni 30 inimest. Pajulate Mustvee kesklinna ärihoones tegutseb teisel korrusel kohvik Ankur ning esimesel korrusel kogu pere riidepood.

“Hotelli rajamine ehk majale kolmanda korruse pealeehitamine tähendas, et meil pole enam eraldi vaja toitlustuskohta rajada, kuna korrus allpool on see olemas,” lisas Riina Pajula. Tema hinnangul vajasid nad niiviisi vähem investeeringuid. Samuti on neil Mustvee kesklinnas kaupluse ja kohviku ees parkimiskohad ning külaliste autode jaoks saab kindlasti olema ruumi ka maja taga.

Perenaise kinnitusel otsisid paljud turistid just nimelt hotelli, mitte lihtsalt magamiskohta. Eriti palju on infot hotelli kohta küsitud just turismihooajal. “Inimesed sõidavad ringi, nad tahavad end korralikult välja puhata ning küsivad ka toitlustamisvõimaluste kohta,” märkis Riina Pajula.

Riina abikaasa Kulno Pajula sõnul on varem Mustveest väga paljud lihtsalt edasi sõitnud, sest linnas polnud hotelli. Pajulad said julgustust Põltsamaal tegutseva Carl Schmidti maja omanikelt. Nemad rõhutasid, et maantee ääres peab olema möödasõitjate jaoks valikuvõimalusi. Riina Pajula kinnitusel on tema käest paljud kohvikus sünnipäevapidu pidanud inimesed küsinud, kas samas majas pole ööbimisvõimalusi. Lisaks kalameestele liigub Peipsi kandis ka jahimehi, kes on samuti tundnud huvi ööbimisvõimaluste vastu.

Hotelli esimene aasta läks korda

Söögikoha ja hotelliga läks esimesel tegutsemise suvel hästi. Külalisi ja sööjaid jagus. Talve elasid Pajulad üle suuresti tänu sellele, et lähipiirkonnas on suured teedeehitused ja teedeehitajad vajasid ööbimiskohta ning söömisvõimalusi. Suveks on juba väga palju broneeringuid, nii et suve pärast Riina Pajula enam ei muretse. “Pigem on küsimus selles, kuidas me kõik ära jõuame teenindada,” tunnistas ta. Suveks oleks vaja lisatööjõudu, kuid talvel on jälle üsna vaikne, sellepärast ei saa inimest põhikohaga lisaks võtta. Kooliõpilasi, kes tahaksid suvel taskuraha teenida, on Mustvees vähe ja enamik neist on juba suveks töökoha leidnud.

Riina Pajula on õpihimuline inimene ja käib kogu aeg lahtiste silmadega ringi. Tema põhimõtteks on, et tuleb teha muutusi, nii on klientidel parem.

Ka noorena pidi naine palju tööd tegema. “Olen alati pidanud kõik ise tegema ja hakkama saanud,” lisas ta. Samuti on ta kasvatanud oma lapsi. “Alati pead nii palju koolis käima ja õppima, et ise oma lastega hakkama saad. Iial ei tea, milliseid keerdkäike ja vingerpusse võib elul sinu jaoks valmis olla. Minu lapsed on olnud väga tublid ja nad saavad hakkama.” Pere tugi on Riina jaoks väga oluline. “Õnneks on mul see olemas,” tunnistas ta.

Riina Pajula töökoormus on väga suur

Mustvee kultuurikeskuse juhataja kohusetäitja, Mustvee linnavolikogu liige Laidi Zalekešina võtab Riina Pajula ees mütsi maha, sest naine on Mustveesse püsti pannud väga vajaliku ettevõtte. “Hotell on tasemel, toitlustuskoht samuti ja see on toonud meie linna palju külalisi.”

Riina on tubli naine, tema töökoormus on kindlasti väga suur, kuid ta jõuab palju. “Ta pühendab väga palju aega oma lapselastele, see on ime, kuidas ta aega leiab.”

Riina Pajula elukäik

*Sündinud 1960. aastal Tartu linnas

*Lõpetanud 1978. aastal Mustvee 1. keskkooli

*Lõpetanud Tallinna polütehnilise instituudi 1983. aastal ühiskondliku toitlustamise tehnoloogia erialal

*Abielus ettevõtja Kulno Pajulaga

*Peres kaks täiskasvanud tütart

*Pajulatel on kokku neli lapselast.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus