Mustad jõulud?

Tänavu terendavad siis meie mail järjekordsed n-ö mustad jõulud. Viimased taolised olid mäletatavasti 2007. aastal, kui lumekirmeke vaevalt maad kattis.

Klimatoloog Ain Kallis on uurinud viimase 60 aasta talvesid ning ütles Aktuaalse kaamera” saatele, et neljast talvest kolmel on Tartu kandis vähemalt sentimeeter lund maas olnud. Ja viimased kaks olid ju kohe eriliselt lumerohked. Nii et pole hullu, katsume selle n-ö Brüsseli talve ka kuidagiviisi üle elada.


Ega Eesti muutlikus kliimas olegi midagi imestada, mõnikord on tõepoolest lumest kõrini ja teine kord on vesi ahjus.

Tänavu sai 20. detsembril ikka veel mõnes paigas kukeseeni korjata, neid leidus metsas ka  2007. aasta 31. detsembril.  

Meie jaoks tähendavad valged jõulud seda, et lumekirme on ikka maas ja maa enamasti valge. Mõiste valged jõulud” tähendab aga Ameerikas, et maas on vähemalt üks toll ehk umbes 2,5 sentimeetrit lund, Inglismaal  piisab sellest, kui Londoni ilmateenistuse katusele langeb kas või üks lumehelbeke.


Ain Kallisele meenus, et 2000. aasta 15. detsembrini õitsesid sinililled ja kullerkupud ning Tartu- ja Põlvamaal sai ka siis kukeseeni korjamas käia. Siis tuli aga 20. detsembri paiku lumi maha ja viisakas talv püsis kevadeni. Ehk läheb tänavugi, et jaanuariski talve tuleb. Kodukulude suurele tõusule mõeldes sooviks küll pehmemat talve ja vähem lund.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus