Eile algas Pala vallas Sääritsa külas murdepäev kus räägitakse nii Kodavere kihelkonna kui ka teiste piirkondade murretest, jutustatakse muistseid lugusid, harjutatakse käsitööd ja õpitakse selgeks ka vanaaegne tants Kodavere kaerajaan.
Rahvakultuurisündmuse peakorraldaja Evi Treiali sõnul sai ta Kodavere kaerajaanist teada mõttevahetusel Viljandi pärimusmuusika Aidas. Murdepäevadel sai reedel teoks põlise tantsu teadaolevalt esmakordne taasesitlus. Tantsisid piirkonna isetegevuslased ja kaasa lõid teisedki. Kodavere kaerajaanil on küll sarnane rütm tavalise kaerajaaniga, kuid tantsul on ühiseid jooni ka oige ja vasembaga. Kodavere kaerajaan peaks olema jõukohane ka nendele, kelle jaoks üldtuntud samanimeline tants liiga tempokas ja koormav tundub.
Murdeuurijad Kadri Tüür ja Irene Tarvis tutvustasid eile muhu murret ja võrdlesid seda kodavere murdega. Teadur Piret Nurmik rääkis murdeuurija Aili Univerest (1901-1994). Samuti oli juttu Lõuna-Eesti murretest. Kõlasid ka murdekeelsed jutud ja laulud.
Laupäeval viib Tartus tegutseva Eesti Pärimuskooli töötaja Terje Puistaja läbi laastumaali ja halumaali kursused. Tema juhendamisel mängitakse ka rahvuslikke laulumänge. Sportmänge korraldab lastele Pala kooli kehalise kasvatuse õpetaja Virge Otsa.
“Järjepidevuse ja traditsioonide hoidmiseks oleme pidanud oluliseks laste ja noorte kaasamist murdepäevale. Möödunud aastal olid laagris Alatskivi Keskkooli, tänavu aga Pala kooli õpilased,” ütles Evi Treial.
Nii reedel kui ka laupäeval veetsid murdepäeval osalejad öö telkides.
Pala vallavanem Jozsef Weinrauch märkis, et kodavere murre on hoidmist ja tundmaõppimist väärt, mille järgi paikkonda tuntakse ka kaugemal ja kiitis Evi Treiali ning tema abiliste tööd murdepäeva läbiviimisel.
JAAN LUKAS