MTÜ Paduvere Talumuuseumi Selts hakkab renoveerima Pedja meiereid

MTÜ Paduvere Talumuuseumi Seltsil on kavas alustada sügisel ajaloolise Pedja meiereihoone renoveerimist muuseumimajaks. Esialgse kava kohaselt valmib hoone 2018. aastal, kuid ilmselt on osa hoonest kasutamiskõlblik juba 2013. aastal.

Praegune Paduvere Talumuuseumi hoonetekompleks ei suuda kogutud materjale ära mahutada. Hetkel täidavad eksponaadid kogu muuseumi rehealuse, lakapealse ja spordiväljakul asuva laoks muudetud hoone. Paduvere Talumuuseumi Seltsi juhataja Tiit Lääne sõnul on kooliekskursiooni külastajad öelnud, et siin on rohkem asju kui Vargamäel. Uus muuseumimaja lahendaks ruumipuuduse ja pakuks võimalusi uuteks väljapanekuteks. Kolmekorruselises meiereihoones on ühtekokku 500 ruutmeetrit pinda. “Uue muuseumihoone valmimisel saaks renoveeritud Kõola koolimajast haridusmuuseum, mille kogusse jääks edaspidi ainult kõik kooli ja haridusega seonduv,” rääkis Tiit Lääne.

Esimesed mõtted tulevaste väljapanekute osas on juba olemas. Loomulikult on kesksel kohal  valla ajalugu tutvustav näitus. Kindlasti võiksid olla toad kuulsate kohalike inimeste isikunäitusteks. Keldrisse paigutatakse kunstnik Osvald Lääne maalikogu.

Muuseumil saab olema oma nägu, mis on inspireeritud Eesti lipust ja selle ajaloost, kuna Kõola küla Läänemardi tallu oli Nõukogude okupatsiooni aastatel peidetud esimene sini-must-valge lipp. Muuseumihoone kolmandale korrusele tuleksid konverentsi- ja peoruumid, mida oleks võimalik välja rentida.

Edaspidi pole tegemist mitte ainult muuseumiga, vaid aktiivseks kasutuseks mõeldud loomemajaga. Et hoone asub Pedja raudteejaama lähedal, on külastajail siia lihtne jõuda. Muuseumi majandamine ja meierei taastamine nõuab palju raha. Toetust on saadud Jõgeva vallalt ja mitmetest projektidest, näiteks PRIA ja KOP. MTÜ Paduvere Talumuuseumi Selts on saanud positiivse hinnangu Jõgevamaa Koostöökojalt PRIA Leader- meetme “Atraktiivne keskkond” raames.

i

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus