MTÜ kogub kasside turvakodu rajamiseks hoogu

Hooandja keskkonnas on selle nädala algusest kogunud hoogu ehk toetusi Vaimastveres tegutsev MTÜ Paita Mind projekt, millega loodetakse luua Jõgevamaale kasside turvakodu.

Turvakodu kui sellist on väga vaja, sest abivajavaid loomi on kümneid. MTÜ Paita Mind asutaja Merle Torim on Vaimastveres ligi aasta vaikselt oma asja ajanud, kuid nüüd toetavad teda ka kaheksa vabatahtlikku. „Oma koduhoovi soetasin kevadel aiamajad abivajajate jaoks. Esialgne plaan oli need majad ära soojustada, aga kuna hädalisi tuleb kogu aeg juurde, siis ei suutnud kedagi ka jätta,“ tunnistas Torim, kes sai tänu vabatahtlike lisandumisele suuremaid plaane teha. Nii leitigi üks vana maja. „Kuna ma olen see, kes loomi peamiselt ravib ja hooldab, siis mõtlesin, et maja võiks olla mu kodu lähedal. Leidsime Pedja lähedal metsade kandist vana maja. Müüjaga on kokku lepitud, ta on päri, et maksame siis, kui rahad kokku saame,“ rääkis Torim, kinnitades, et tegemist on rahuliku kohaga, kuhu mahuvad karantiiniruumid ja kassipoegade tuba.

„Palju on küsitud, miks on üldse kasside turvakodu Jõgevamaale vaja? Üle Eesti on palju MTÜsid, kes tegelevad koduta loomadega, aga kahjuks on selliseid loomi kordades rohkem kui neid organisatsioone ja igale poole abi pakkuma ei jõutagi. Samas aga on koduta kasse ka meil – iga nädal saame mitmeid uusi teateid järjekordsetest leidudest. Täna näiteks tuli lausa kolm teadet kokku peaaegu 20 looma kohta. Eriti palju tuleb teateid kassipoegadest kevaditi ja sügis on eriti jube aeg. Vaatamata inimeste teadlikkuse tõusule, peavad paljud kasse ikka veel vanamoodsalt – loomad jäetakse neutraliseerimata. Kui sünnivad pojad, siis nad tihtipeale hüljatakse ja nii need kolooniad tekivadki – kassid paljunevad ju kiiresti.

Tihti mõeldakse ka, et kass saab ise looduses hakkama, aga tegelikult see nii ei ole. Kass on ikkagi inimese aretatud lemmikloom ning ilma inimese abita ta ennast toita ei suuda. Ja isegi kui inimesed käivad koduta kasse toitmas, siis selles kliimas nad haigestuvad ikkagi. Kehvast toitumusest nõrgenenud organism ei pea haigustele vastu. Ehe näide on hiljuti likvideeritud Luua koloonia – 14 haiget tillukest kassipoega, kellest üks kliinikus siiski suri ja teiste elu eest pidime kõvasti võitlema. Nüüd, kuu aega hiljem on nad ikka veel tõbised, sest nende organism oli parasiitidest ja alatoitumusest nii laastatud. Palume inimestel ka rohkem märgata ja aidata hädas olevat looma, mitte mööda kõndida. Hetkel on meie võimalused ruumi poolest nii piiratud, kuigi tahe ja soov aidata on olemas. Seepärast ongi meil hädasti vaja korralikku turvakodu, et need õnnetud hüljatud hinged ei peaks üksi tänaval piinarikkalt hääbuma, vaid ka nemad saaksid tunda, et neist hoolitakse,“ rääkis Merle Torim.

Projekt ootab hooandjate toetust 5. detsembrini ja kokku soovitakse saada 5500 eurot. „Kui mingisugusegi sissemakse teha saame, siis saaksime uues kohas tegutsema hakata, see on hädavajalik. Esmalt on vaja koristada. Kuna seal pole aastaid elatud, on vaja leida korstnapühkija, kes kõik üle vaataks, enne kui kütma saame hakata. Aknad on vanad ja me ei tea, kuidas maja sooja peab. Esialgu saame kasutusele võtta ainult kaks tuba, kus on ahjud sees,“ selgitas MTÜ asutaja.

Maja on suur, ligi 176 ruutmeetrit, lisaks on ümber kaks kõrvalhoonet. „Häid inimesi on palju ja aastane kogemus näitab, et inimesed hoolivad loomadest ja aitavad palju, seda enam, et Jõgevamaal ei ole sellist kohta,“ kiitis Torim.

Kogutud summaks oli reede hommikuks kokku saadud 1155 eurot ja projekti oli toetanud 66 inimest. Hoogu saab anda hooandja.ee lehel.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus