Mõtteid tänavuselt Torma puhkpilliorkestrite festivalilt

Koolmeister Adam Jakobson asutas 1848. aastal Torma pasunakoori, mis on üks esimesi pasunakoore Eestis.

Tänu pillimeestele areneb ja edeneb puhkpillimuusika meie vabariigis.

Eelmisel aastal ilmus Maalehes artikkel ?Aasta põllumees 2006?, kus Torma Põllumajandusosaühingu (POÜ) juht Ahto Vili rääkis põllumajandussaavutustest Tormas ja lõpus mainis ka puhkpillimuusikat. Et orkestrisse kuulub 31 mängijat.

Küsisin siis temalt, et kuidas Torma orkester äkki nii suureks on saanud ja kus ta on. Vili näitas, et näed, seal seisavad.

Tegelikult oli see Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma ühisorkester, kus mängisid kaasa ka viis Mustvee pasunapoissi.

Nüüd minu küsimus Ahto Vilile: kus oli see 31-meheline orkester käesoleval aastal? Miks nad ei esinenud tänavu ToPoF-il?

Miks ma ei näinud kontserdil ühtegi Torma puhkpilliveterani? Kus olid Alfred Õunapuu, Heino Paju, Jaan Laanemets ja teised tublid mängumehed?

Rahvast oli küllalt hõredalt. Tundub, et midagi on viltu?

Tahaksin väga kiita Pühajärve-Rõngu puhkpilliorkestrit ja nende dirigenti Arno Antonit. Mõned mängijad olid ainult pilli pikkused ja esitasid väga toreda ja puhta mänguga oma kava. Suur tänu neile!

Nüüd ToPoF-I patroon Jüri Krafti avasõnade juurde tagasi. Kui on tõesti nii noori mängumehi, nagu oli Pühajärve-Rõngu orkestris, siis elab Eesti puhkpillimuusika  edasi.

Adra ja sulega Jakobsoni vaimus edasi! Ja et edaspidi toimuksid ToPoF-id Tormas Rahuoru pargis, seal oleks nende õige koht!

VALTER JAANUS
Staa?ikas orkestrijuht

blog comments powered by Disqus