Motomatkajad täna Jõgeval

Eile lõunaks oli Kuremaa asula südamesse püstitatud motolaagrisse jõudnud umbes seitsesada motomatkajat, ent read täienesid pidevalt. Ühtekokku ootas korraldustoimkond eesotsas motoklubi Jõgeva MC presidendiga kokkutulekule ligemale kaht tuhandet tsiklimeest-naist kümmekonnast riigist.

“Öösel kustutasin Harjumaa metsi, hommikul pakkisin asjad, istusin tsikli selga ja hakkasin siiapoole sõitma,” ütles eile pärastlõunal motolaagrisse saabunud pritsimees Margus Jaasna. “Eile tekkis Keila-Joa kandis metsapõleng ja tänaseks aeti kõik vabad vahetused jalule. Aga mina olen nüüd levist väljas: mul on treff.”

Vasalemmalane Margus Jaasna, kes pärit tegelikult Kaareperest, ei käi Jõgevatrefil just igal aastal.

“Ega tuletõrjuja palgast korralikku tsiklit osta,” tunnistas Jaasna. “Nii et kui tsikkel kusagilt hankida õnnestub, siis tulen trefile, kui ei, siis ei tule. Seekord sain ratta vennalt laenata. Aga maantee kutse on veres ? umbes nagu rändlinnul tung lõunasse lennata.”

Meeldiv kohtumispaik

Kui Margus Jaasna käib Jõgevatrefil n-ö üksiküritajana, siis kenas keskeas soomlanna Kikka (see on daami hüüdnimi) käib siin paarikümneliikmelise sõpruskonnaga.

“Mina elan Tuusulas, aga siin on ka Kuopio ja Anjalakoski inimesi,” ütles Kikka. “Kes töötab kontoris nagu mina, kes aga hoopis tehases või omab enda firmat.”

Jõgevatrefil meeldib neile käia sellepärast, et nad on leidnud siin palju nii soomlastest kui ka eestlastest sõpru, kellega on tore kord aastas kokku saada. Kokkutuleku spordivõistlustest nad eriti agaralt osa ei võta, eelistavad rohkem oma laagriplatsil juttu puhuda ja vorstikesi grillida. Kokkutuleku kõige oodatumaks osaks on nende jaoks aga motoparaad.

“Motoparaadil käisime möödunud aastal alles esimest korda ja see meeldis meile väga,” ütles Kikka. “Meeldis ka see koht, kuhu me kolonnis sõitsime. Oli selle nimi Kassinurme?”

Kikka ise tsiklirooli ei istu, vaid rahuldub kohaga Harley tagaistmel ? abikaasa kaitsva selja taga.

Juubelihõngu tunda  

Viieteistkümnendat järjekorranumbrit kandval Jõgevatrefil on ka pisut juubelihõngu tunda. Kokkutuleku staabis seisid näiteks laual uhked kaelaskantavad sepistatud aumärgid, mille autoriks nii seppade kui ka tsiklimeeste “tsunfti” kuuluv Jaak Krivin.

“Suuremad, Jõgevatrefi Karu märgid anname neile, kes käinud kõigil viieteistkümnel kokkutulekul,” ütles Igor Ellisson.

Eile lõunaks oli selgunud seitse Jõgevatrefi Karu tiitli väärilist isikut, enamik neist on rahvuselt soomlased. Väiksemate aumärkidega plaanib Igor Ellisson meeles pidada teenekamaid korraldusmeeskonna liikmeid.

Ellisson ise tavatseb viimasel ajal ringi käia lambanahkses kasukvestis ? umbes nagu jalgpallimäned?er Aivar Pohlak.

“Kas sa oled lambanahka pugenud hunt?” päris talt vesti nähes üks soome motomatkaja.

Halliks hundiks Ellisson end ei tunnistanud, küll aga lubas tulevikus hakata n-ö halliks kardinaliks ja anda Jõgevatrefi peakorraldaja rolli üle kaksikutest poegadele Argole ja Eigole. Isa kõrvalt on nad tegelikult omandanud tõesti juba aukartustäratava kogemuse motoürituste korraldamisel, sest peale viieteistkümne Jõgevatrefi on sama meeskond hakkama saanud ju ka Rahvusvahelise Mootorrattaspordi Föderatsiooni egiidi all toimuvate FIM-Ralli ja FIM-Motocamp’i korraldamisega.

“Viieteistkümne aastaga on väga palju muutunud,” tunnistas Igor Ellisson. “Üks näitaja on see, et korralikke tsikleid ja tsiklimeeste klubisid on Eestimaal hulga rohkem kui Jõgevatrefi algaegadel. Nii et me ei pea oma motokultuuri pärast enam eriti häbenema. Ka sedalaadi suurüritust on praegu palju lihtsam korraldada, sest nii omavalitsuste, korrakaitseorganite kui ka firmadega on palju lihtsam läbi rääkida. Üha vähem nõutakse kolmes eksemplaris notari pitseriga pabereid ja üha enam peavad vett suulised kokkulepped.”
           
Tänavuse hea koostöö üle Jõgeva linnavalitsusega on Igor Ellissonil samuti hea meel: tänu sellele ei sõida motoparaad esimest korda Jõgevatreffide ajaloos mitte Jõgeva linnast läbi, vaid jääb siia pidama. Ning kesklinnas ansamblite ja Soome motokaskadööride osavõtul toimuvale motopeole saab tulla iga soovija ilma piletiraha maksmata. Seegi on üks detail, mis tänavusele kokkutulekule juubelihõngu lisab.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus