Mõte on luua Kultuuritee

Neljapäeval tulid Jõgevamaa turismiettevõtjad kokku Kääpale, Saare rahvamajja. Ettevõtjate koosoleku juhatas sisse ringkäik peatselt valmivas Kalevipoja muuseumi renoveerimisjärgus majas.


Ettevõtmine oli Palamuse muuseumi direktori Arne Tegelmanni sõnul ülevaatlik ja tulevikuplaane tutvustav. „Valmiv Kalevipoja muuseum tuleb väga ilus,“ rääkis ta. Uut ja uhkemat muuseumi ta konkurendiks ei pea, pigem partneriks. „Meil on ennegi olnud kirjandusteemalisi ühisprojekte.“

Turismiklastri mudel

Kokku oli tulnud üle 30 ettevõtja. Päeva sisulise osa avasid ettevõtjate uudised. Tutvustati lühidalt enda tegevust ja räägiti oma uutest toodetest, teenustest ja arengutest.

Jõgeva arendus-ja ettevõtluskeskuse (JAEK) turismiarendusjuht Eveli Jürgenson andis ülevaate tehtust ja sellest, kui kaugele on kokkuvõtetega jõutud.

Ta rääkis lühidalt mullu välja töötatud Lõuna-Eesti turismiklastri mudelist. „EASil on sellele väga suured lootused. Ka nemad on tegemas uut turismistrateegiat, mis tahab soodustada külastusi väljaspool hooaega ja mille teemad on toit, autentne kultuur ja loodus. EASi eesmärk on püüda kvaliteediga maksujõulisemaid kliente,“ rääkis ta.

Ettevõtjad said ka ülevaate JAEKi plaanidest 2020. aastaks. „Sellest aastast on uus PATEE (piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks) projekt, mida viib ellu Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskus. Uus projekt kestab 2023. aasta augustini. „See ei ole ainult turismi, vaid ka tööstus- ja toitlustusettevõtetele. Aastaks 2023 peaks Jõgevamaale tekkima vähemalt kümme turismipaketti ja kaks koostöövõrgustikku. Perioodi lõpuks peaks olema Jõgevamaa turismisektor olema nii tugev, et saaks ise edasi toimetada,“ rääkis Eveli Jürgenson.

Ta püüdis panna ettevõtjaid mõtlema, kas liituda Lõuna-Eesti turismistrateegia väljatöötamisega.

Jürgensoni ettekandest selgus, et ettevõtjatele praegu avatud võimalused on kodukandi giidikoolitused noortele, tootedisain ja paketeerimine. „Alustame Lõuna-Eesti turismistrateegia väljatöötamisega, saame tegeleda võrgustikutegevustega, nagu seminarid teenuste-toodete arendus, kampaaniad, turundusüritused ja messidel osalemine. Saame töötada välja marsruute, minna õppereisile,“ rääkis ta, lubades ettevõtjate turismiuudised kaasa võtta ITB turismimessile Berliini.

Kultuuritee arendamine

JAEKi turismiarendusjuht pakkus turismiarendajatele välja Kultuuritee projekti. Tegemist oleks marsruudiga, mis koondaks mitmesuguseid kultuuri- ja loodusobjekte ning turismiteenuseid.

Enamik turismiettevõtjaid jäi pärast koosolekut veel messide arutelule, kus selgus, et Eveli Jürgensoni väljapakutud Kultuuritee arendamisest olid kõik huvitatud. „Igati olen seda meelt, et koos tegutsedes jõuame kaugemale,“ arvas ettevõtmise kohta Kalevipoja Koja juht Annika Oras. Palamuse muuseumi direktor Tegelmann leidis, et on õige hakata maakonda turustama kohakeskselt. „Algul võtame konkreetse turismiobjekti ja siis otsime teisi kohti ja teenuseid kõrvale,“ arvas ta.

Järgmine Kultuuritee arutelu toimub juba sel neljapäeval kell 11 Palamuse muuseumis ja huvitatud võivad JAEK-i turismiarendusjuhiga ühendust võtta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus