Mööblipood aitab lastekodunoortel iseseisvat elu alustada

</font>

Interneti vahendusel mööblit müüv firma Living.ee kinkis hiljutise heategevusaktsiooni käigus tosinale Eesti lastekodudes kasvanud noorele iseseisva elu alustamiseks vajalikke mööbliesemeid. Üheks kingitusesaajaks valiti Siimusti lastekodu Metsatareke endine kasvandik Ain Koort.

Möödunud nädalal tõigi Livingu kaubabuss Siimustisse uhiuue kušeti ning klaasplaadiga laua ja kaks tooli. Esialgu pandi need hoiule lastekodu uue peremaja juurde püstitatud mängumajja.

„Ain on esimene meie kasvandik, kel on õnne saada iseseisvasse ellu kaasa ka mõni päris uus asi,” rõõmustas lastekodu juhataja Marika Tekkel. „Teised on kõik pidanud leppima sellega, mille kasvatajad lastekodu ja oma kodustest tagavaradest leiavad. Ainilegi on sel viisil juba varutud mikrolaineahi, elektripliit, voodipesu, käterätid ja palju muud. Kuus tuhat krooni, mille iseseisvat elu alustav lastekodunoor riigilt saab, pole ju kõige vajaliku muretsemiseks piisav.”

18-aastane Ain on Metsatarekeses elanud üheksa aastat ja Marika Tekkel iseloomustas teda kui väga töökat noormeest. Juba kooli kõrvalt käis Ain taskuraha teenimas OÜs Semako Romulad. Praegu on ta arvel töötuna. Kui püsiva töö leiab, tahaks ta endale korteri üürida. Omavalitsuse poolt pakutud võimalust elada Jõgeva sotsiaalmajas pole ta kiirustanud vastu võtma. Ega see polegi võib-olla koht, kus noor inimene oma iseseisvat elu alustada või kuhu näiteks sõpru külla kutsuda tahaks. Sestap saigi Livingult kingituseks saadud mööbel esialgu Metsatarekese mängumajja hoiule paigutatud.

Esimene omalaadne

Living.ee jaoks oli seekordne heategevusaktsioon esimene omalaadne. Ajendatud oli see sellest, et firma ladudesse oli mõnede tellimuste tühistamise ja mõnede tellitud kaupade tagastamise tõttu seisvat (aga samas mitte defektidega) kaupa kogunenud. Ning et laod asuvad üüripindadel, oli mõttekam rendi maksmise asemel mööbel neile kinkida, kes seda hädasti vajavad.

“Nii saime üles näidata sotsiaalset vastutustunnet ja ega väike positiivne tähelepanu meile endalegi kahjuks tule,” ütles firma müügijuhi kohusetäitja Aire Mardim.

Konkreetsete abivajajate leidmiseks pöörduti sotsiaalministeeriumi ja Lastekaitse Liidu poole, kes soovitasid asja omavalitsuste kaudu ajada. Omavalitsustesse saadetud kirjadele tuli 19 vastust, milles pakuti võimalike kingisaajatena välja umbes nelikümmend noort. Nende seast aitasid siis valiku teha sotsiaalministeeriumi ja Lastekaitse Liidu esindajad.

“Kõige rohkem taotlusi tuli Tallinnast ja selle ümbrusest, aga valiku püüdsime teha nii, et kingitusi jätkuks ka pealinnast kaugemale,” ütles Aire Mardim. “Omavalitsuste kaudu oli aga mõistlikum asju ajada sellepärast, et kohapeal teatakse. Pole ju mõtet kingitust teha inimesele, kes kingitu järgmisel päeval maha müüb.”

Poole tunniga

Kui Living.ee omavalitsustele kirjad välja saatis, tuli esimene vastus Aire Mardimi sõnul juba poole tunni pärast. See saabus Paide linnast ning neil olid kohe välja pakkuda konkreetsed abivajajad — õde ja vend, kes senini on elanud Paide lasteabikeskuses. Kirjas oli ka see, millist mööblit neil vaja on.

“Siia, Siimustisse tulimegi just Paidest, kus saime väga positiivseid emotsioone, nähes, kui head tööd sealne lasteabikeskus teeb,” ütles Aire Mardim.

Tema sõnul räägiti Paides just sedasama juttu, mis Metsatarekeses: et üldjuhul püüavad lasteabikeskuse töötajad elluastuvatele noortele kaasa antava varustuse kombineerida lastekodus ja oma kodudes leiduvatest tagavaradest ning et sobivat elamispinda on pere toetuseta kasvanud noortel raske leida.

“Ka lastekodus kasvanud noorte tugiisikuteenust ei jõua omavalitsused enam kinni maksta ning seetõttu helistavad meie majas kasvanud noored nõu ja abi vajades ikka lastekodu töötajatele,” ütles Marika Tekkel.

“Lastekodunoored, kellel lähedaste toetust pole, jäävad nii või naa veel kauaks ajaks n-ö nabanööri pidi lastekoduga seotuks: nad käivad ikka siin külas ning räägivad, kuidas neil läheb,” lisas Metsatarekese endine juhataja ja praegune kasvataja Silvi Moont. “Õnneks jätkub meie naistel jõudu, et praeguste kasvandike kõrvalt ka endiste kasvandike muresid jagada.”

Living.ee esimene heategevusaktsioon ei jää aga ilmselt viimaseks. Veelgi enam: Livingu esindajate meelest tuleks teisigi mööblimüüjaid heategevusele innustada.

“Usume, et sellist kaupa, mida abivajajatele jagada, on paljudel müüjatel,” arvas Aire Mardim. “Vaja oleks ainult koostööd ja eestvedajat, kes seda koordineeriks.”

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus