Mokkol kõlasid väekad laulud

Lauljatar Siiri Sisask tahtis möödunud kevadel endale kasvuhoonet ehitada ja otsis vundamendi tegemiseks nõu internetist. Otsisõna vundament“ tõi aga välja ka viite, milles oli juttu rahvaluulest kui rahvuskultuuri vundamendist. Viite vahendusel jõudis Sisask eesti regilaulude andmebaasini. Sealt leitud sõnadest inspireeritud laulu Kiigu, kiigu lillemaale” ja paljusid teisi laule said kuulata need, kes möödunud laupäeval Änkkülla Mokko talu peosaali lauljatari kontserti kuulama kogunesid.

 

“Olin ammu soovinud üht rahvaluuletekstil põhinevat laulu kirjutada, ent arvasin, et pean teksti leidmiseks rahvaluulearhiivi kohale minema. Tänu kasvuhoone ehitamise soovile selgus kogemata, et see materjal on ka internetist kättesaadav,” ütles Siiri Sisask. “Kasvuhoone jäi muidugi tegemata, aga laul sai see-eest valmis.”

Värvikaid lugusid oli Siiri Sisaskil jutustada ka mitme teise esitatud laulu kohta. Ning kuulajad võisid tõdeda, et jutustajana on ta niisama andekas ja emotsionaalne kui lauljana.

Lauljatar ei pidanud paljuks oma juttu ka inglise keelde tõlkida, sest arvestatava osa publikust moodustasid eesti keelt mitte valdavad inimesed: Palamuse vallas tegutseva Mokko turismitalu on enda jaoks avastanud Tallinna Rahvusvaheline Naisteklubi (International Women’s Club of Tallinn) ja selle ühenduse esindus oli seal ka möödunud nädalavahetusel. Klubisse kuulub umbes 60 naist, kes on sattunud Eestisse enamasti enda või abikaasa diplomaatilise töö tõttu ning kes soovivad oma ajutist kodumaad paremini tundma õppida, uusi sõpru leida ning siinsele kogukonnale heategevuse kaudu kasu tuua.

Siiri Sisaski kontsert oli kantud ürgsest lauluväest. Kontserdi lõpus tunnistas lauljatar, et on veetnud Mokkol imelise päeva.

“Hea on teada, et Eestimaal on alles sellised vanad tähendusega kohad, millesse mitu põlvkonda on pannud oma vaeva, higi ja lootuse, mis on korda tehtud ja kus toimub ilusaid asju,” ütles Siiri Sisask.

Praeguse perenaise Külliki Alekandi ema Hilja sai Mokko tagasi pärast seda, kui see oli nõukogude ajal pool sajandit võõraste käes olnud, ning asus sinna turismitalu rajama. Nüüdseks on ta perenaiseameti tütrele pärandanud, ent talu kauni aia eest hoolitsemisel lööb ta endiselt kaasa.

“Selles talus jäid viiskümmend aastat kõik peod pidamata. Isegi oma pulmapidu tuli mul mujal pidada. Nüüd on aeg kaotatu tagasi teha,” ütles 87-aastane rahvarõivais Hilja Alekand publikule kontserdi lõppedes.

Kui kõik hästi läheb, ei jäägi Siiri Sisaski kontsert üksikürituseks, vaid sellele tuleb järg pikema kontserdisarja näol, mille fookuses on vastavalt Mokko talu perenaise muusikalisele maitsele põhiliselt džäss. Muusikahuvilistel tasub igatahes kõrvad kikkis hoida ja reklaami jälgida.

“Aga see oli nii õige ja nii ilus, et just Siiri siin esimesena esines” ütles Külliki Alekand.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus