Missuguseid interneti püsiühenduse liike on võimalik Jõgevamaal kasutada

Internetiühenduse võib teie koju või kontorisse tuua nii telefonikaablite (vaskkaablite) kui ka fiiberoptiliste kaablite kaudu. Viimaseid nimetatakse ka valguskaabliteks. Loomulikult on valguskaablites edastatud internet kiirem. Ja ka kallim. Kallis on see lisaks suurema kiiruse maksumusele osaliselt ka sellepärast, et internetiühenduse hinna sees on täiendavate spetsiaalsete kaablite paigaldamine. Vaskkaablis edastatakse internetiühendus juba olemaolevate telefoniliinide kaudu.

Vaskkaabli-internetti kutsutakse ADSL-iks. Et kasutada ADSL-ühendust, peab endale soetama ADSL modemi või marsruuteri, mille hind jääb 500-2000 krooni vahele. Sellist tüüpi ühendust pakub Jõgevamaal ainult Elion.

Selleks, et kasutada traadita ehk raadiolainetel internetiühendust (WiFi), peab teenusepakkuja paigaldama selleks spetsiaalsed saatjad. Kasutaja peab omakorda lisama arvutile spetsiaalse seadme, mis oskab teenusepakkuja saatjaga sidet pidada. Selle tavahind on 2000 krooni ringis.

Kuna kasutatavate raadiolainete sagedus on nii kõrge, et vajalik on otsenähtavus teenusepakkuja seadme ja arvuti WiFi seadme vahel, ei tohiks vahepeal olla olulisi takistusi (näiteks kõrgeid puid, hooneid, mägesid), seetõttu paigaldatakse saatjaid kõrgetele objektidele (mobiilsidemastidele, katlamajade korstnatele). Sõltuvalt saatjate võimsusest võib traadita internetti kasutada 300 meetri, 2 või 5 kilomeetri raadiuses saatjast. Sellised levialad Jõgevamaal on märgitud kõrvaltoodud skeemil.

Traadita internetti pakuvad Jõgevamaal Vemis ja Kernel.

TIINA JURJEVA

blog comments powered by Disqus