Ministrite pildid korraga muuseumi

Kirjutan veidi täpsustuseks Toomas Sildami 11. novembri ERR-i uudisele „Minister Järvik lasi tagasi panna ENSV ministrite portreed”.


Artiklis väidab Toomas Sildam, et portreed on ministri kabineti vastasseinas. Täpsemalt, need ei ole mitte kabinetis, vaid koridori seinal. Ka uuema aja ministrite pildid ei ole ministri kabinetis. Ja pilte ei toodud tagasi mitte laost, vaid põllumajandusmuuseumist.

Põllumajandusmuuseumisse otsustas need pildid saata maaeluminister Tarmo Tamm talle 2017. aasta kevadel tehtud ettepaneku peale. Muuseumisse jõudsid fotod 2017. aasta oktoobris. See sündmus ei ületanud toona siiski meedias uudistekünnist.

Pildid toodi põllumajandusmuuseumist tagasi tänavu 20. septembril ja pandi üles 11. oktoobril.

Miks ei kirjutanud Toomas Sildam või mõni teine ajakirjanik sellest kohe uudist? Praegu ei olnud sellel sõnumil mingit uudisväärtust. Vastupidi, see sisaldas eksitavat infot.

Kui 19. juunil 2007. aastal põllumajandusministri Helir-Valdor Seederi käsul portreed eemaldati, valmis sellest kohe BNS-i uudis. Selle teo taunijate arvamusi ei võtnud meedia avaldada.

Et lõpetada edaspidised vaidlused eri aegade ministrite rollist meie põllumajandusajaloos, võiks kõik praegu ministeeriumi seinal olevad portreed saata korraga põllumajandusmuuseumi. Ministeeriumisse jääks ametisoleva ministri foto, mis saadetaks muusemi tema ametist lahkumisel.

Loogiline, et piltide mahavõtmisest, muuseumi saatmisest teataks maaeluministeerium pressiteate vahendusel kõigile meediakanalitele.

Huvitav oleks siis lugeda, kuivõrd ERR-i kajastus erineb teiste meediakanalite omast.

Põllumajandusmuuseumisse sobiks kõigi aegade ministrite portreedest püsinäitus koos selgitavate tekstidega.

Heino Laiapea, agronoom, endine Maalehe ajakirjanik

blog comments powered by Disqus