Minimessil tegid ilma kohalikud tootjad

Jõgeva kultuurikeskuse ees III Vooremaa konverentsi ajal peetaval minimessil olid kohal kohalikud tootjad, kes tutvustasid oma toodangut.Osalejate hulgas on palju neidki, kes mullu esimesel minimessil käisid, kuid tuli ka uusi osalejaid.


Näiteks oli tänavu väljas Kurista söögitare marineeritud kalatoodetega. Aga tõeliselt pikk järjekord oli Ulge talu veinileti juures, kus peremees Aivar Kütt pakkus veini degusteerida.

Langebrauni mesiaed minimessil

Juba 28 aastat mesinikuametit pidanud Jaan Langebraun oli tulnud messile oma meega, mida ta alates 1. aprillist käesoleval aastal saab ametlikult mahedaks nimetada. Mesi saab mahetoode olla, kui mee tootmises kasutatavad vahendid on samuti mahepäritolu ning ei kasutata keemilisi lestatõrjevahendeid. Kõige keerukam on täita korjemaale esitatavaid nõudeid. Nimelt ei või mesilasperele kolme kilomeetri läheduses olla põlde, kus kasutatakse umbrohu- ja putukatõrjemürke.

Langebrauni 60 mesilasperet korjasid oma mee nõuetele vastast ümbrusest Võisiku kandis ja suuremalt jaolt Parika raba ümbrusest. Metsasest piirkonnast suudavad mesilased korjata oluliselt vähem, kui õitsvatelt põldudelt, samuti on vaja investeerida elektritaradesse karude eemalhoidmiseks. Mesi on sellevõrra loomulikult kallim, aga Jaan Langebrauni rõõmustab, et tema mesi ja seetõttu ka südametunnistus on puhas. Ka ei pea ta mahetootjana enam suurt mõtlema ostja leidmisele, nüüd otsivad kunded juba ise tema toodetud mett.

Sepamäe talu Raigastverest pakkus astelpajutooteid

2009 aastast Raigastverre Sepamäe tallu rajatud istandus, kaks hektarit astelpajupõõsaid, annab umbes kaks tonni marju aastas. Mõnikord rohkem, mõnikord vähem.

Sepamäe peremees Madis Jaaniste ei müü neid kokkuostjatele vaid pakub oma toodangut ‒ pastoriseerimata astelpajumahla. Saab osta nii magusat jooki kui ilma suhkruta mahla, millele ise maitse järgi mett või suhkrut lisada.

Veel pakutakse külmutatud marju. Samuti kuivatatud astelpajuribasid, mida kõlbab süüa kommi asemel. Sepamäel tehakse ka astelpajujahu, mis on heaks vitamiinirikkaks lisandiks jogurtile, kamale ja kasvõi küpsetistele. Sepamäe astelpajujahu sisaldab ka astelpaju seemneid, millest mõnes muus ettevõttes astelpajuõli tehakse. Peaks seega veel tervislikum olema!

Sepamäe tooteid turustatakse laatadel ja festivalidel, aga neid saab osta ka Tartust lõunakeskuse taluturult ja peale aastast vaheaega Tallinnast, kus suuremates Rimi poodides on väiketootjate kaupu pakkuvad talupoed.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus